Článek
„Pro konkurenceschopnost České republiky je klíčové, abychom podpořili nové projekty s vysokou přidanou hodnotou a udrželi krok s ostatními zeměmi. Proto společně s Evropským investičním fondem spustíme tři pilotní fondy, které pomohou start-upům s financováním v jejich začátcích,“ uvedl Síkela.
Cílem je podle Síkely podpořit vybrané oblasti s velkým potenciálem, kde trh z různých důvodů pomoc potřebuje, například v transferu technologií ze špičkového výzkumu do praxe. Do budoucna se pak chce zaměřit na strategické technologie pro celou Evropskou unii, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.
České start-upy táhnou. Investoři poslali desítky miliard korun
Investice do tří fondů se specializovanými strategiemi přinese na trh nové typy investičních nástrojů. Všechny fondy budou spravovány nezávislými soukromými investičními týmy, které EIF vybere pomocí standardního investičního procesu, jehož prostřednictvím dosud vyčlenil téměř 300 milionů eur (téměř 7,1 miliardy korun) pro 15 českých akciových fondů.
První a připravený je podle náměstka ministra průmyslu Petra Očka koinvestiční fond pro firmy v rané fázi vývoje. Výzva by měla být vyhlášena v řadu týdnů. „Následovat bude technologický transfer v umělé inteligenci z univerzit a podpora firem v oblasti finančních technologií. Rádi bychom také podporovali oblast strategických technologií, zejména energetické inovace, biotechnologie a mikroprocesory. Plánované fondy jsou pilotními projekty, na které může v budoucnu navázat další financování,“ dodal.
Česká republika by měla v grantech z Národního plánu obnovy získat sedm miliard eur.
Co je to start-up?
Pojem start-up označuje novou firmu nebo začínající projekt, jehož tvůrci jsou na samém začátku podnikání.
Poprvé začal být používán před rokem 2000, kdy v zámoří vzniklo během internetové horečky mnoho takovýchto společností. V posledních letech zažívají start-upy opět renesanci.