Článek
„Žádná zařízení firmy Huawei, mobily, síťové prvky ani servery nepoužíváme,“ prohlásil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Podobné reakce přišly i z dalších resortů, například ministerstva průmyslu a obchodu.
„Na základě vydaného varování NÚKIB 17. prosince 2018, že software i hardware společnosti Huawei je bezpečnostní hrozbou, bylo ze strany ministerstva obrany přijato opatření k ukončení používání výše zmiňované technologie ihned po vydání varování,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva obrany Ivana Navrátilová.
„Nyní není v resortu používán žádný produkt, například mobilní telefony, modemy, síťové prvky a podobně, společnosti Huawei,“ dodala.
Německo zakročilo proti čínským firmám. Komponenty Huawei a ZTE zmizí z 5G sítí
Ministerstvo pro místní rozvoj zakázalo využití telefonů Huawei jen u řídících pracovníků a některých dalších kritických funkcí. „Běžní zaměstnanci tyto telefony stále mohou využívat. Nicméně od vydání varování nedošlo k nákupu telefonů této značky ministerstvem. Jedná se tedy pouze o dožívající zařízení,“ řekl mluvčí Petr Waleczko.
Dodal, že síťové zařízení ani servery Huawei MMR nevyužívá. „Situace však může být komplikovanější u subdodavatelů dodavatelů, kde je problematické dohledání původu všech komponent,“ připustil.
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš Novinkám řekl, že telefon značky Huawei osobně nepoužívá. „Úřad vlády se pak řídí doporučením NÚKIB, aby software i hardware společnosti Huawei nebyly používány v případě kritické infrastruktury a zároveň aby nebyly používány mobilní telefony této značky,“ uvedl.
Služební telefony čínských značek nemají ani na ministerstvu financí. „Z produktů čínských výrobků využíváme notebooky Lenovo a rovněž technologii umožňující zvýšení kapacity optických vláken pro přenos. Jedná se nicméně pouze o prvky interní infrastruktury MF, nikoliv kritické informační infrastruktury,“ zdůraznil mluvčí resortu Ondřej Macura.
„Využití těchto produktů neodporuje varování, které vydal Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, jehož informacemi se řídíme,“ doplnil.
Ministerstvo zemědělství v rámci infrastruktury nepoužívá žádné čínské technologie. „Zda je součástí technologie dodané jinou než čínskou firmou čínská komponenta, nelze ověřit. Z drobné techniky máme pouze NTB a PC Lenovo, tedy značky se sídlem v Hongkongu,“ řekl mluvčí Vojtěch Bílý.
Postupné omezování ve firmách
Čínské technologie omezily i některé velké firmy. Mluvčí polostátní energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž Novinkám sdělil, že produkty čínských firem Huawei či ZTE nikdy nefigurovaly v systémech kritické infrastruktury, jako je výroba elektřiny a distribuce, které ČEZ provozuje.
„Nepoužíváme je ani jako pracovní mobilní telefony. Zmíněné platformy však byly historicky nasazeny pro obecnější informační systémy, zejména jako servery a interní infrastruktura. I zde jsme však zvolili vhodnou bezpečnostní architekturu tak, aby byla bezpečnost zajištěna pomoci řešení jiných výrobců. I zde se podíl Huawei stále snižuje v rámci přirozené obnovy IT technologií. Cílem je, aby v naší infrastruktuře nebyly žádné tyto platformy,“ řekl Kříž.
Banky většinou obecně konstatují, že používají pouze bezpečná zařízení, která splňují jejich interní bezpečnostní požadavky. Nicméně třeba zaměstnanci České spořitelny používají podle mluvčího Lukáše Kropíka služební mobilní zařízení od firem Apple a Samsung a notebooky Dell a HP.
Čínská firma Huawei loni zaznamenala největší růst za poslední čtyři roky
Telekomunikační firma CETIN ze skupiny PPF v minulých letech zmodernizovala své mobilní sítě na technologie 5G, což obnášelo přechod ze starších technologií právě Huawei a také Nokie na technologie Ericssonu. Mobilní signál využívají zákazníci operátorů O2 a T-Mobile.
„CETIN pečlivě vybírá své dodavatele na základě souboru komerčních, technických i bezpečnostních kritérií. Vedle toho je pro nás při výběrových řízeních důležité také udržení diverzifikovaného dodavatelského řetězce, abychom vyloučili riziko závislosti na konkrétních dodavatelích,“ uvedl mluvčí společnosti Ctibor Jappel.
„O2 ve spolupráci se společností CETIN nyní dokončuje obměnu rádiové části své mobilní sítě, která je postavena na nejmodernějších technologiích švédské společnosti Ericsson. Pro tohoto dodavatele jsme se rozhodli před více než čtyřmi lety, tedy výrazně dříve, než přišlo varování ze strany NÚKIB. Zároveň probíhá obměna takzvaných core prvků naší sítě, kde taktéž figurují jen evropští dodavatelé,“ řekl Novinkám ředitel komunikace O2 Hany Farghali.
Operátoři: Varování se netýkalo mobilů
Mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec upozornil, že varování NÚKIB se netýkalo telefonů. „Požadovalo, aby operátoři provedli posouzení rizik spojených s technologiemi některých výrobců. To činíme a požadavky NÚKIB tím naplňujeme,“ konstatoval.
„Analýzu rizik u jednotlivých výrobců v naší síti jsme provedli a můžeme potvrdit, že v jádru sítě technologie z rizikových zemí nemáme,“ řekla mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.
„K vydání varování před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei vedly poznatky NÚKIB a poznatky sdílené bezpečnostními partnery a spojenci. Problémem je především právní a politické prostředí Číny. Tamní zákony vyžadují po společnostech působících na čínském území spolupráci při zpravodajských aktivitách,“ uvedla mluvčí NÚKIB Lenka Soukupová.
Čína podle ní na území Česka navíc „aktivně prosazuje své zájmy, a to včetně zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru“. „Dostupné poznatky bezpečností komunity o aktivitách uvedených společností vedou k odůvodněným obavám z potenciálních rizik při využívání technických nebo programových prostředků, které tyto společnosti poskytují svým zákazníkům, s cílem podporovat zájmy ČLR,“ dodala mluvčí úřadu.
K postupnému vyřazování komponent čínských výrobců Huawei a ZTE ze svých páteřních sítí 5G se v minulých letech kvůli otázkám bezpečnosti rozhodlo několik evropských zemí, naposledy letos Německo. Obě společnosti ale popírají, že by jejich zařízení představovala bezpečnostní riziko.