Článek
"S rostoucím úspěchem modelu open source na trhu mohou produkty firmy upadat, společnost bude muset snížit ceny svých produktů a pokles postihne tržby i provozní marže," upozornil Microsoft ve zprávě z minulého týdne, zveřejněné dnes na internetové stránce silicon.com. Americké firmy musejí seznamovat akcionáře s možnými riziky prostřednictvím sdělení přes burzovní komisi.
Microsoft srovnává dva základní podnikatelské modely. Na jedné straně je jeho vlastní komerční model vývoje software, kdy jedna společnost nese náklady vývoje software a z toho finančně profituje. Vedle toho stojí otevřený model, v němž vyvíjejí software globální komunity programátorů a vytvořené programy jsou uživatelům licencovány za velmi nízkou nebo žádnou cenu.
Společnost Microsoft kritizovala ekonomický koncept hnutí otevřeného zdrojového kódu již dříve. V podání k burzovní komisi firma především zmiňuje rostoucí hrozbu toho, že k otevřeným zdrojům začnou přecházet vládní úřady a organizace. Otevřený koncept podporuje již Jihoafrická republika a Německo platí firmám za to, když vytvoří konkurenci e-mailovému programu Microsoft Outlook a komunikačnímu software Exchange.
Tlak ze strany hnutí otevřeného software není pouze finanční. Dostupnost těchto programů totiž vyvíjí na Microsoft tlak na otevření vlastního zdrojového kódu. Firma již souhlasila s otevřením tohoto kdysi přísně střeženého kódu, na němž spočívá prosperita firmy, řadě vlád.
Minulý měsíc Microsoft oznámil, že umožní šedesáti vládám a vládním organizací včetně Číny, Francie a Spojených států přístup ke zdrojovému kódu operačního systému Windows, aby si je udržel jako zákazníky. Firmu vedly k tomuto kroku právě obavy z toho, že vládní organizace přestoupí na používání otevřeného operačního systému Linux. Microsoft zpřístupnil části zdrojového kódu operačního systému už v roce 2001 pro vybrané klienty a technologické partnery.