Hlavní obsah

Mezinárodní regulační úřad navrhuje první sadu pravidel pro regulaci kryptoměn

Londýn

Mezinárodní zastřešující orgán regulátorů cenných papírů IOSCO navrhuje první sadu pravidel pro regulaci kryptoměnových aktiv a digitálních trhů. Podle agentury Reuters chce po loňském pádu kryptoměnové burzy FTX více ochránit spotřebitele.

Foto: Marco Bello, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Kryptoměnové odvětví, které se obvykle musí řídit pouze kontrolami proti praní špinavých peněz, samo volá po globálním přístupu k regulaci, protože různé státy mají různá pravidla. S vlastní regulací přišla tento měsíc už Evropská unie.

Plán představuje bod obratu v řešení rizik plynoucích z kryptoaktiv, jako jsou bitcoin a ethereum, řekl Jean-Paul Servais, který organizaci IOSCO předsedá. „Podnikání v kryptoměnách bylo umožněno růst na chybném základě a je třeba to napravit,“ uvedl Servais na tiskové konferenci.

Evropská regulace kryptoměn je nejpřísnější na celém světě

Internet a PC

Navrhované standardy pokrývají řešení střetů zájmů, manipulace s trhem, přeshraniční regulační spolupráci, úschovu kryptoaktiv, operační rizika a zacházení s retailovými zákazníky. Podle ředitele pro digitální aktiva z britského Úřadu pro finanční etiku (FCA) Matthewa Longa nedávné globální události ukázaly, proč je regulace zapotřebí. „Jde o to, abychom se ujistili, že kryptoměny jsou pro trh bezpečné,“ řekl Long.

IOSCO si klade za cíl dokončit standardy do konce roku a očekává, že jeho 130 členů po celém světě je použije k zaplnění mezer ve svých pravidlech. Tím by se měla odstranit roztříštěná regulace a schopnost firem stavět regulátory proti sobě. IOSCO zastřešuje skupinu regulačních orgánů, jako je americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), japonský Úřad pro finanční služby, německý BaFin a britský FCA.

Krok orgánu IOSCO následuje potom, co Evropská unie tento měsíc schválila pravidla regulace trhů s kryptoměnami, která zavádějí dosud nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. To zvyšuje tlak na Británii, Spojené státy a další země, aby přišly s vlastními normami. V létě se IOSCO chystá vydat doporučení k regulaci decentralizovaného financování.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Lukačovič: Bitcoin nese rysy pyramidové hry

Internet a PC

Související články

Výběr článků

Načítám