Článek
Spekulativní a bezcenné. Tak zpravidla Lagardeová označuje kryptoměny. Podle ní jde navíc o „nástroj, který často využívají zločinci k nezákonné činnosti“. Podobnou rétoriku často razí také Evropská centrální banka, které Lagardeová šéfuje.
Jako matka dvou synů – jeden se narodil v roce 1986 a druhý v roce 1988 – si ale doma pořádek v tomto ohledu nesjednala, jak podle agentury Reuters sama přiznala při pátečním setkání se studenty na radnici ve Frankfurtu nad Mohanem.
Evropská regulace kryptoměn je nejpřísnější na celém světě
Přišel o 60 procent
Její syn totiž přišel o většinu peněz, které do kryptoaktiv investoval. „Ve svém věku na to sice má právo, ale naprosto mě ignoroval. A pak přišel téměř o všechny peníze, které vložil,“ řekla studentům šéfka ECB.
„Když jsem s ním pak o tom celém mluvila, přiznal, že jsem měla pravdu. Sice neochotně, ale uznal to,“ doplnila Lagardeová.
Zda o peníze přišel mladší, či starší syn, však neupřesnila. Doplnila však, že naštěstí neinvestoval do kryptoaktiv velké prostředky. „Nebylo to mnoho, ale přišel asi o 60 procent,“ uzavřela šéfka ECB.
Regulace kryptoměn
Otazník visí také nad tím, zda se její syn stal obětí nějakého investičního podvodu, či zda o vložené prostředky přišel při některém z výrazných propadů kurzu.
Evropský bankovní úřad (EBA) kvůli tomu, že kurzy často kolísají, už v roce 2013 varoval spotřebitele, že „neregulované virtuální měny představují velké riziko“. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny.
ECB vyzval již dříve k celosvětové regulaci kryptoaktiv. Chce tak docílit ochrany spotřebitelů, kteří si nejsou vědomi všech rizik, ale také bojovat proti mezerám v systému, které v podstatě umožňují prostřednictvím kryptoměn převádět prostředky teroristickým organizacím nebo prát špinavé peníze.
Investiční podvody
V poslední době se také množí investiční podvody, kdy falešní bankéři slibují důvěřivcům pohádkové bohatství. Podobné podvody se šíří prostřednictvím sociálních sítí, nevyžádaných e-mailů i reklam na nejrůznějších webech.
Kyberšmejdi zpravidla chtějí zaplatit v kryptoměnách, kvůli čemuž se značně ztěžuje jejich následné vystopování. V řadě případů je to dokonce zcela nemožné. Výjimkou přitom nejsou ani případy, kdy lidé kvůli investičním podvodům přišli klidně i o statisíce korun.