Hlavní obsah

Majitel Facebooku vydělal 220 miliard Kč, přesto je to zklamání

Menlo Park

Čistý zisk společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociální sítě Facebook, ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o osm procent na 10,3 miliardy dolarů (220 miliard korun). Odhad podniku pro vývoj tržeb v nynějším čtvrtletí navíc zaostal za očekáváním. Vyplývá to ze čtvrteční výsledkové zprávy.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Logo sociální sítě Facebook a společnosti Meta

Článek

Ve čtvrtém čtvrtletí se tržby společnosti, které pocházejí především z reklamy, meziročně zvýšily o 20 procent na 33,7 miliardy dolarů. V letošním prvním čtvrtletí firma tržby odhaduje pouze na 27 až 29 miliard dolarů. Analytici přitom v anketě společnosti Refinitiv pro nynější čtvrtletí v průměru předpovídali tržby 30,15 miliardy dolarů.

Akcie podniku se krátce po zveřejnění zprávy propadly o více než 20 procent. Pod tlak se dostaly také akcie dalších internetových firem, výrazně ztrácely například akcie Twitteru či Pinterestu.

Na aktivity společnosti Meta mají podle agentury Reuters nadále negativní vliv nová pravidla firmy Apple ohledně ochrany osobních údajů. Podle těch musejí vývojáři aplikací pro telefony iPhone žádat uživatele o povolení ke sběru určitých dat pro reklamní účely. Společnost Meta již dříve uvedla, že tento požadavek uškodí nejen jejímu podnikání, ale také malým firmám, které se na personalizovanou reklamu spoléhají.

Meta končí s prodejem kryptoměn

Internet a PC

Růst nákladů

Ve čtvrteční zprávě firma poukázala rovněž na makroekonomické problémy, například růst nákladů a výpadky v dodavatelských řetězcích, které mají dopad na rozpočty podniků na reklamu.

V celém loňském roce společnost Meta nicméně zvýšila čistý zisk o 35 procent na 39,4 miliardy dolarů. Její celoroční tržby stouply o 37 procent na téměř 118 miliard dolarů.

Foto: Charles Platiau, Reuters

Mark Zuckerberg

Metaverse vyvolává nejistotu

Společnost Meta se původně jmenovala Facebook, v říjnu však svůj název změnila. Nové jméno Meta má odrážet zaměření na metaverse, virtuální svět, o kterém si šéf podniku Mark Zuckerberg myslí, že bude představovat novou generaci internetu.

Výsledná podoba tohoto virtuálního světa je však zatím nejistá, což by mohlo investory znepokojovat, píše agentura AP. Na vlastním metaversu pracují navíc i konkurenti, například herní studio – Epic Games. Vlastní plány má také americký Microsoft.

Metaverse má být místem, kde se budou lidé potkávat, obchodovat a hrát hry. Půjde v podstatě o virtuální svět, do kterého se budeme připojovat prostřednictvím helem pro virtuální realitu – ty zcela nahradí obrazovky chytrých telefonů a počítačů.

„Je tu hodně nejistoty ohledně investic Mety do metaversu a ohledně toho, zda a kdy budou mít pozitivní vliv na zisky podniku,“ uvedla analytička Debra Williamsonová ze společnosti Insider Intelligence.

Čtyři bezpečnostní rizika virtuálního vesmíru

Bezpečnost
Související témata:

Související články

Google a Meta dostaly v Rusku rekordní pokutu

Soud v Rusku v pátek vyměřil americkým technologickým firmám Google a Meta rekordní pokutu v celkové výši 9,1 miliardy rublů (2,7 miliardy korun). Informovala...

Výběr článků

Načítám