Článek
Investoři ze svých účtů vybrali kryptoměny v hodnotě zhruba 780 milionů dolarů, což podle aktuálního kurzu odpovídá více než 17,2 miliardy korun. Data zveřejnila agentura Reuters, která se opírá o odhad kryptoměnové společnosti Nansen, jež se zabývá analýzami kryptoměnového trhu.
Binance působí po celém světě, panika se má týkat především amerických klientů. Právě v USA totiž největší kryptoměnová burza čelí žalobě.
Agentura Reuters se pokusila oslovit přímo centrálu Binance i její americkou součást Binance.US, ani jeden subjekt se však k odlivu úspor klientů nevyjádřil.
Americké úřady žalují kryptoburzu Binance. I jejího šéfa
Aktiva nejsou v ohrožení, uklidňuje burza
Burza už v pondělním prohlášení nicméně uvedla, že „aktiva uživatelů nejsou jakkoliv ohrožena“. Podle nich je žaloba bezdůvodná.
Binance je na trhu s digitálními aktivy dominantním hráčem. Podle serveru CryptoCompare, který sleduje ceny kryptoměn i aktivity kryptoměnových společností, zpracovala v loňském roce Binance obchody za 23 bilionů dolarů (505 bilionů Kč). To je ze všech kryptoburz nejvíce.
SEC zažaloval kryptoburzu z „porušení pravidel ochrany investorů provozováním neregistrovaných burz, zkreslování kontrol obchodování či prodej neregistrovaných cenných papírů“. Obvinění čelí také zakladatel a současný šéf Binance Changpeng Zhao.
„Zhao a Binance se zapojili do rozsáhlé sítě podvodů, střetů zájmů, nedostatečného zveřejňování a vypočítavého obcházení zákona, jak uvádíme celkem ve 13 obviněních,“ prohlásil podle agentury Reuters předseda SEC Gary Gensler k případu.
Gensler zároveň varoval širokou veřejnost, aby se měla na pozoru „před investováním svých těžce vydělaných peněz s jejich pomocí“. Na mysli měl přitom právě kryptoburzu Binance.
Coinbase čelí také žalobě
Americký regulátor zažaloval v tomto týdnu také kryptoburzu Coinbase, která patří k největším na trhu. A to prakticky ze stejných důvodů jako o den dříve Binance.
„Společnost jednala jako neregistrovaný makléř a burza,“ stojí podle serveru CNBC v nejnovějším prohlášení SEC, které informuje o podání žaloby. Pracovníci komise zdůraznili, že u soudu se budou snažit prosadit „trvalé omezení nelegálních aktivit této společnosti“.
Je tedy evidentní, že regulační úřady v USA začínají vyvíjet daleko silnější tlak na kryptoměnový sektor, který zatím nikdo systematicky nereguluje.
„Tyto obchodní platformy, jež si říkají burzy, kombinují řadu funkcí, přitom porušují federální zákony o cenných papírech,“ burcoval podle agentury Reuters předseda SEC Gary Gensler s tím, že nejméně 13 kryptoaktiv dostupných zákazníkům Coinbase bylo regulátorem považováno za cenné papíry.