Článek
„Je to pro nás velmi obtížné rozhodnutí, ale strategická reorganizace naší skupiny je nezbytná,“ prohlásila Sahar Elhabashiová, viceprezidentka Spotify, která je zároveň šéfkou podcastové divize.
Zmiňovaných 200 lidí představuje zhruba 2 % pracovní síly tohoto švédského giganta. Elhabashiová přitom zdůraznila, že „odcházející zaměstnanci obdrží štědré odstupné“.
První vlnu propouštění přitom podnik oznámil již letos v lednu, tehdy přišlo o práci 600 lidí, tedy zhruba 6 % pracovní síly celé společnosti.
„Stejně jako mnoho dalších lídrů jsem i já doufal v udržení příznivého vývoje z doby pandemie a věřil, že nás ochrání šíře našeho globálního podnikání a nižší riziko dopadů zpomalení v oblasti reklamy. Při zpětném pohledu jsem byl příliš ambiciózní, když jsem investoval rychleji, než rostly naše příjmy. Proto nyní snižujeme naši pracovní sílu zhruba o šest procent,“ prohlásil tehdy šéf Spotify Daniel Ek.
Vyhlídky nejsou růžové. Propouštět bude i Spotify
Technologičtí giganti masivně propouštějí
Masivně propouštět se rozhodly v uplynulých týdnech a měsících i další technologické podniky. Důvod uvádějí prakticky vždy stejný – zhoršené hospodářské vyhlídky.
Například nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips na konci ledna oznámil, že se chystá v nadcházejících dvou letech zrušit dalších 6000 pracovních míst. Přitom už loni v říjnu tento podnik oznámil rozsáhlé propouštění, které se dotklo 4000 lidí.
V lednu o masovém propouštění informovaly také další technologické firmy – evropská softwarová společnost SAP dá výpověď zhruba třem tisícům zaměstnanců, americký technologický gigant International Business Machines (IBM) hodlá propustit 3900 lidí.
Microsoft již dříve avizoval, že zruší 11 tisíc pracovních míst, majitel Googlu dokonce 12 tisíc. Propouštět se rozhodly také společnosti Xiaomi, Twitter, Meta, HP a řada dalších.