Článek
Novinky.cz již na začátku týdne upozornily, že hodnota bitcoinu v posledních týdnech balancuje nad hranicí třiceti tisíc dolarů. Právě během prvního dne tohoto týdne se jedna virtuální mince obchodovala za 30 765 dolarů (669 940 Kč).
Bitcoin se stále drží nad hranicí 30 000 dolarů
V úterý ráno ale kurz klesl až na 29 530 dolarů, což odpovídá 643 050 Kč. Po červnovém propadu je to tak druhý nejhorší výsledek v letošním roce.
Zatím absolutní rekord byl stanoven v dubnu na 64 829 dolarů (1 411 260 Kč). Sluší se nicméně připomenout, že zmiňovaná třicetitisícová hranice byla překonána teprve na přelomu loňského a letošního roku, dříve měla nejznámější kryptoměna na světě ještě výrazně nižší hodnotu.
Čínské tažení proti kryptoměnám
Výrazný propad byl způsoben především zásahem Číny. Během června jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům slíbilo, že udělá na těžaře velký zátah a že do roka „vymýtí veškerou těžbu bitcoinů a etherea“.
Následně pak čínská centrální banka oznámila, že získala podporu velkých finančních institucí včetně platební služby Alipay, aby neposkytovaly žádné služby spojené s kryptoměnami.
Efekt motýlích křídel? Čínský zásah smazal 6,4 bilionu korun z hodnoty kryptoměn
Těžba kryptoměn přitom byla v Číně velký byznys, podle serveru BBC měla nejlidnatější země na světě v letošním roce na celosvětové těžbě bitcoinů podíl více než 75 procent. V Číně se ale samozřejmě těží i další kryptoměny.
V polovině května se nicméně Čína rozhodla kryptoměnové transakce přidat na seznam zakázaných aktivit. Finanční instituce a platební společnosti tak v současnosti nesmějí v nejlidnatější zemi světa poskytovat žádné služby spojené s kryptoměnami.
Podíl Číny na globální těžbě bitcoinů klesl, roste podíl Kazachstánu
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.