Článek
Listopad nebude pro příznivce bitcoinů příliš pozitivní měsíc. Ještě na konci října se kurz této kyberměny pohyboval nad hranicí 10 000 dolarů (230 700 Kč). Od té doby ale prakticky neustále ztrácí.
Jeden z nejvýraznějších propadů přišel právě v noci na pátek, kdy se hodnota takřka skokově snížila o tisíc dolarů (23 000 Kč). To je nejhorší výsledek za poslední tři měsíce.
Venezuela má ukryté bitcoiny. A neví, co s nimi
Zkraje letošního roku se nicméně bitcoiny obchodovaly za méně než 4000 dolarů (92 200 Kč). Kurz začal výrazně posilovat až letos na jaře, kdy postupně posílil až na trojnásobnou hodnotu. I přesto ale nejznámější kyberměna nedosahuje takové hodnoty, jakou měla na přelomu let 2017 a 2018. Tehdy se kurz vyšplhal až na 20 tisíc dolarů, tedy v přepočtu na 461 300 Kč.
Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na nabídce a poptávce. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.
Poslední bitcoin v roce 2140
Bitcoin vytvořil anonymní vývojář vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto. Dodnes se přitom neví, kdo to ve skutečnosti je. V roce 2016 se sice k autorství přiznal australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy ale neposkytl.
Předloni byl za autora bitcoinu označován americký podnikatel a vizionář Elon Musk, on nicméně toto tvrzení popřel.
Brusel si posvítí na Facebook kvůli digitální měně libra
Atraktivní je na bitcoinech to, že uživatel nemusí teoreticky za jejich pořízení zaplatit ani korunu. Lidé je totiž mohou těžit sami s využitím svých počítačů.
Stále nové mince totiž „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.