Článek
Popularita kryptoměn na Kubě v řadách technologicky zdatné části populace vzrostla. Přispěla k tomu skutečnost, že užívání dolaru komplikují embarga, která vůči ostrovu zavedla administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a na kterých trvá i současný prezident Joe Biden. Pod jeho vedením Spojené státy sankce vůči Kubě letos ještě rozšířily.
Kryptoměny, jejichž hodnota může výrazně kolísat, bývají zpravidla nezávislé na jakékoli centrální bance. Ke sledování a potvrzování transakcí slouží technologie blockchainu neboli elektronické databáze.
50 000 dolarů není strop, bitcoin míří podle analytika k novému maximu
Věstník uvádí, že centrální banka může povolit používání kryptoměn "z důvodu socioekonomického zájmu". Stát ovšem zajistí kontrolu transakcí a dohlédne na to, aby nezahrnovaly nezákonné aktivity.
Místní odborník na kryptoměny, programátor Erich García, uvedl, že někteří Kubánci již kryptoměny používají, často prostřednictvím dárkových karet, k on-line nákupům.
Bitcoin jako oficiální národní měna
Za necelé dva týdny přijme nejznámější kryproměnu bitcoin jako první země za oficiální národní měnu středoamerický Salvador. Prezident Nayib Bukele si od zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla slibuje především to, že Salvadorci žijící v zahraničí budou moci snadněji posílat peníze zpět do své vlasti. V současnosti je totiž tamní ekonomika na penězích ze zahraničí prakticky závislá. Zahraniční platby tvoří 22 procent hrubého domácího produktu země.
„Bitcoiny představují cestu, jak vytvořit nová pracovní místa a jak pomoci lidem s jejich finančním začleněním do legální ekonomiky,“ prohlásil Bukele s tím, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.
S ohledem na to, jak jsou bitcoiny prakticky po celém světě populární, si prezident Salvadoru od svého návrhu slibuje, že do země přijdou nové investiční pobídky od fanoušků kryptoměn.