Hlavní obsah

Kryptoměna inspirovaná seriálem Hra na oliheň přišla o téměř veškerou hodnotu

Londýn

Kryptoměna squid inspirovaná úspěšným jihokorejským seriálem Hra na oliheň (Squid Game) přišla téměř o veškerou hodnotu. Hodnota mince si od svého uvedení minulý týden připsala přes 300 000 procent na více než 2856 dolarů. Nyní se ale její hodnota blíží nule a vypadá to, že její tvůrci s penězi investorů zmizeli, napsal server Sky News.

Trailer Squid Game (2021)Video: Netflix

Článek

Squid se prezentoval jako kryptoměna, kterou si lidé kupují, aby mohli hrát on-line hry. Hraním si mohou vydělat další mince. Ty lze v reálném světě převádět na peníze nebo na jiné kryptoměny.

Seriál Hra na oliheň, v němž skupina lidí s finančními problémy hraje o přežití dětské hry, se stal světovým hitem. On-line hra inspirovaná seriálem měla odstartovat v listopadu.

Foto: Netflix

Ukázka ze seriálu Hra na oliheň

Podle technologického webu Gizmodo si vývojáři squidu přišli odhadem na 3,38 milionu dolarů (74,7 milionu Kč).

Odborníci na kryptoměny upozorňovali na několik varovných signálů, že se pravděpodobně jedná o podvod. Nejvýmluvnější podle nich bylo, že lidé mince squidu nemohli znovu prodat. Kritici také poukazovali na to, že webové stránky propagující squid a chystanou hru obsahovaly mnoho pravopisných a gramatických chyb. Web ale zmizel a spolu s ním též účty na sociálních sítích, které squidu dělaly reklamu.

Kryptoměnu bylo možné koupit na decentralizovaných kryptoburzách, například na PancakeSwap či DODO, které umožňují kupujícím spojit se přímo s prodejci, bez nějakého centrálního orgánu.

„Král Romů” přichází s kryptoměnou gipsycoin

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Související články

Ethereum přepsalo historický rekord

Nový rekord zaznamenal kurz etherea, když se v pátek ráno vyhoupla jeho hodnota až na 4402 dolary (97 040 Kč). Přitom ještě před rokem se druhá nejznámější...

Výběr článků

Načítám