Hlavní obsah

Kontrola kryptoměn musí být přísnější, vyzvali ministři zemí G7

Chantilly

Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, vyvolávají vážné obavy a musejí být co nejpřísněji regulovány, aby se zajistilo, že nenarušují světový finanční systém. Na summitu ve Francii se na tom shodli ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7. Dohodli se také, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a že se budou snažit prosadit plány na minimální firemní daň.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Jednání dominoval plán Facebooku zavést vlastní digitální měnu libra. Facebook přišel se svým nápadem v době, kdy mezi politiky narůstají obavy z přílišného vlivu velkých technologických firem a jejich snahy o vstup do oblastí, o kterých dosud rozhodovaly vlády. Jako je například právě vydávání měn.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire na tiskové konferenci uvedl, že skupina je proti nápadu, aby firmy mohly mít stejné výsady jako státy při vytváření platebních prostředků, ale bez kontroly a povinností, které s tím souvisejí. "Nemůžeme přijmout, aby soukromé společnosti vydávaly vlastní měny bez demokratické kontroly," řekl Le Maire.

Kanadský ministr financí Bill Morneau uznává, že nové technologie mohou přinést výhody. Lidé však podle něj nechtějí pouze to, aby vše bylo levné, ale aby to bylo i bezpečné. "A tak naše práce je myslet i na bezpečnost. Máme nový pocit, že na tom musíme pracovat společně," citovala ho agentura Reuters.

Jak zdanit velké technologické společnosti?

Kromě obav z kryptoměn se ministři také zabývali tím, jak nejlépe zdanit velké technologické společnosti. Francie chce využít svého předsednictví v G7, aby získala podporu pro minimální zdanění podniků, které by mělo zabránit technologickým firmám ve snaze převádět zisky do zemí s nízkými daněmi.

Ministři se shodli, že velké technologické firmy jako Google, Amazon, Facebook nebo Apple mohou být zdaněny v zemích, kde vydělávají peníze, i když tam nebudou fyzicky přítomny. Souhlasí i s tím, že by měla existovat minimální daň, která by odradila země od snahy soupeřit mezi sebou o přilákání digitálních nadnárodních společností nabídkou co nejnižší daně.

Setkání se uskutečnilo v době rostoucí globální hospodářské nejistoty způsobené obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou. Hrozí, že zpomalení globálního obchodu podkopá dlouhotrvající oživení. Japonský ministr financí Taró Aso uvedl, že ministři financí G7 stále považují za platné hodnocení ze setkání širší skupiny G20, na kterém se země shodly, že globální ekonomika zůstává na cestě k oživení.

Virtuální měna libra

Novou měnu libra (v překladu váhy) představil Facebook v polovině června roku 2019.

Anglický název libra odkazuje na znamení zvěrokruhu Váhy. V českém jazyce zní stejně jako název britské měny, ovšem ta sama se anglicky nazývá pound, stejně jako váhová jednotka. V angličtině tedy název nové digitální měny nepřipomíná jméno žádného jiného platidla.

Plán Facebooku je ambiciózní, chce se totiž zaměřit na 1,7 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají bankovní účet. Tito lidé by podle společnosti měli dostat možnost používat virtuální libru k nízkonákladovým převodům prostředků prostřednictvím mobilních telefonů.

"Byla zde shoda (mezi členy G7), že globální ekonomika pravděpodobně v příštím roce oživí," řekl Aso.

Související témata:

Výběr článků

Načítám