Hlavní obsah

Komise pro cenné papíry a burzy v USA schválila 11 bitcoinových ETF

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve středu udělila souhlas se spuštěním 11 spotových bitcoinových investičních fondů obchodovaných na burze (ETF). Informovala o tom agentura Reurters, která to označuje za zlomový okamžik pro odvětví kryptoměn.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zprávu posléze potvrdil předseda SEC Gary Gensler. Cena bitconu se po oznámení změnila jen nevýrazně, kryptoměna smazala část předchozích ztrát.

Nejznámější kryptoměna dnes po většinu seance oslabovala. Reagovala na úterní zneužití oficiálního účtu SEC na sociální síti X. Příspěvek na účtu už v úterý oznámil, že regulační úřad udělil souhlas se spuštěním bitcoinových ETF.

Později se ukázalo, že byl účet napaden, a na internetu se tak objevil neautorizovaný příspěvek. Komise v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění ETF na spotový bitcoin s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulaci.

Zpráva o schválení bitcoinového ETF byla falešná, do účtu SEC se nabourali hackeři

Ekonomika

Kolem 22:25 SEČ bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin klesal o 1,3 procenta a pohyboval se kolem 45 704 dolarů (1,02 milionu Kč).

Dotčené fondy otevírají trh s kryptoměnou dalším milionům uživatelů z řad drobných i velkých investorů a mohou přilákat miliardové investice.

Hlavním cílem bitcoinového ETF je zjednodušit investiční proces pro jednotlivce, kteří mají o bitcoin zájem, ale buď si ho nemohou nebo nechtějí pořídit, nebo se zdráhají zabývat se složitou technickou stránkou těžby a vlastnictví bitcoinu a obchodu s ním.

Výhodou bitcoinových ETF je, že jsou provozovány v komplexním regulačním rámci, který zajišťuje ochranu investorů a stabilitu trhu a zároveň překlenuje propast mezi tradičními financemi a trhem s kryptoměnami.

„Schválení bitcoinového ETF v USA vyvolává optimistické vyhlídky. Zvýšený zájem o nový finanční nástroj může přilákat další kapitál do kryptoměnového prostředí, a to i od retailových investorů,“ uvedl šéf společnosti Coinmate Roman Valihrach.

Češi utratili loni za kryptoměny miliardy

Internet a PC

„Zdá se, že instituce začínají brát bitcoin a kryptoměny vážně, což může mít za následek jeho větší přijetí a legitimitu u širšího spektra uživatelů,“ dodal.

„Oproti dosud známým derivátovým ETF je zde však podstatný rozdíl. Jde totiž o takzvaná spotová ETF, a tak firmy, jež jej vydají, musí bitcoin reálně vlastnit. Produkt je tak krytý skutečnou hodnotou,“ uvedl Valihrach.

„Schválení bitcoinových spot ETF vnímám jako významný krok jak k popularizaci bitcoinu, tak i k jeho akceptování jakožto standardního investičního aktiva,“ uvedl Matěj Žák, šéf výrobce hardwarových kryptopeněženek Trezor.

„Nicméně přijetí ETF má své ale. Mohou přilákat váhavé investory díky snadnějšímu přístupu k bitcoinu, je zde ovšem riziko ztráty jeho samotné podstaty v centralizovaných strukturách, jako jsou ETF fondy a burzy,“ podotkl Žák.

„Tyto nástroje berou investorům možnost držet bitcoin přímo a vyžadují plnou důvěru ve správce fondu, což je v rozporu s decentralizovanou povahou a příslibem nejznámější kryptoměny,“ dodal.

Bitcoin má opět milionovou hodnotu

Internet a PC
Související témata:

Výběr článků

Načítám