Článek
Tokio má zároveň v úmyslu navázat těsnější kontakty s velkými technologickými společnostmi a digitálními platformami, což by mělo usnadnit identifikaci a odstranění nelegálně zveřejněných materiálů.
Tyto návrhy budou součástí rozsáhlé vládní strategie na ochranu duševního vlastnictví, kterou Japonsko plánuje představit na začátku června. Nová opatření přicházejí v době, kdy tvůrci populárních sérií jako One Piece nebo Džudžucu Kaisen čelí značným finančním ztrátám právě kvůli šíření pirátských kopií svých děl.
Nelegální kopie filmů na internetu nejsou pro Čechy tabu
Nekonečný boj
Japonsko již dříve ukázalo, že bere ochranu svých kulturních produktů velmi vážně. Například v dubnu 2018 japonské úřady zablokovaly populární webovou stránku Mangamura, kde bylo možné nalézt tisíce nelegálních kopií komiksů mang.
Navzdory těmto krokům vládní představitelé upozorňují, že podobné stránky stále fungují v zemích jako Čína, Vietnam nebo Brazílie.
S posílením spolupráce s vyšetřovacími orgány v zahraničí Japonsko doufá v efektivnější odhalování porušování autorských práv i mimo své hranice a v případné dopadení pachatelů, kteří po uveřejnění nebo pořízení nelegálních kopií z Japonska uprchli.
Vládní představitelé věří, že tyto kroky povedou k výraznému omezení softwarového pirátství a k ochraně tvůrců, kteří do svých děl investují obrovské množství času a úsilí.
Kulturní identita země
Tento posun v přístupu ke globálnímu boji proti pirátství reflektuje nejen ekonomické, ale i kulturní aspekty, které jsou pro Japonsko nesmírně důležité. Anime a mangy nejsou jen zábavou, ale také významným exportním artiklem a součástí kulturní identity země.
Proto je jejich ochrana prioritou nejen pro vládu, ale i pro samotné občany, kteří jsou hrdí na své kulturní dědictví.