Článek
Ives uvedl pro CNN, že přenesení výroby těchto telefonů do USA, o kterém hovořil americký prezident a jeho ekonomičtí poradci, podle nichž by zvýšily zaměstnanost, by ztrojnásobilo jejich cenu.
Problém podle něj nepředstavuje jen dražší americká pracovní síla, ale nutnost přenést složitý systém výroby s mnoha dodavateli z Asie do USA. „Můžete to vybudovat v továrnách v Západní Virginii a New Jersey. Budou to iPhony za 3500 dolarů,“ řekl Ives. Oba státy jmenoval, protože v nich jsou závody, kde se vyrábějí vysoce pokročilé čipy.
iPhone 16 s pamětí 128 GB stojí v USA nyní 799 dolarů (18 200 korun), v Česku pak necelých 24 000 korun. Verze téhož stroje ve verzi Pro vyjde na 999 dolarů (22 800 Kč) v USA, respektive 30 000 v ČR. |
Upozornil, že Apple by stálo 30 miliard dolarů a zabralo tři roky přenést desetinu dodavatelského řetězce do USA.
Pokud by cla přenesl Apple plně na zákazníky, cena iPhonů vyrobených v Asii by v USA stoupla o 43 procent, vypočetla newyorská investiční banka Rosenblatt Securities.
Od nástupu Donalda Trumpa akcie Applu ztratily asi čtvrtinu své hodnoty kvůli obavám z dopadu vysokých cel na dovoz zboží. Asi devadesát procent iPhonů se montuje v Číně, zatímco většina čipů se vyrábí na Tchaj-wanu a obrazovky v Jižní Koreji.
Pokles hodnoty akcií vysvětlil Ives slovy: „Žádná ze společností není v této celní bouři kategorie pět postižena tak jako Cupertino a Apple.“ V šedesátitisícovém kalifornském městě Cupertino je hlavní sídlo společnosti zvané Apple Park.
Výroba chytrých telefonů se přenesla do Asie už před desetiletími, když se americké společnosti soustředily na jejich vývoj a návrh i na vývoj softwaru, což přináší větší zisk. Právě přenos samotné výroby do Asie pomohl Applu k tomu, aby se stal jednou z nejhodnotnějších firem na světě.
Apple už oznámil, že v příštích letech investuje 500 miliard dolarů v USA, aby rozšířil svou výrobu mimo Čínu.