Hlavní obsah

Jižní Korea očekává další kybernetický útok, mohl by mazat data

Jižní Korea v pátek očekává pokračování kybernetických útoků, které v posledních dnech zpomalovaly webové stránky v zemi a ve Spojených státech. Podle tamních úřadů se možná změní jejich povaha. Útočníci by se mohli zaměřit na osobní počítače a mazat data z jejich pevných disků, uvedla agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Podle jihokorejské tajné služby (NIS) útoky pocházely z 86 IP adres z různých zemí včetně USA, Japonska a Číny.

Článek

Útoky by podle jihokorejských úřadů a místní firmy specializující se na internetovou bezpečnost mohly pokračovat od pátečních 17:00 SELČ. Mohly by přitom poškodit data na desítkách tisíc osobních počítačů. "Zasažené počítače nepůjde nastartovat a jejich uložená data budou poškozena," uvedl pracovník bezpečnostní firmy Ahnlab Li Bjong-čol.

Vlna počítačových útoků, která tento týden směřovala proti jihokorejským internetovým serverům, pocházela ze 16 různých zemí. Oznámili to v pátek poslanci místního parlamentu odvolávající se na informace jihokorejské tajné služby (NIS).

Podle NIS útoky pocházely z 86 IP adres (IP = internetový protokol) z různých zemí včetně USA, Japonska a Číny. Severní Korea mezi uvedenými státy není. Ve středu přitom jihokorejské tajné služby obvinily komunistickou KLDR nebo skupiny jí blízké z účasti na útoku, který napadené servery úplně nebo částečně ochromil.

Jižní Korea čelila už třetí vlně kybernetických útoků

Jižní Korea byla ve čtvrtek terčem třetí vlny koordinovaného počítačového útoku, pod nímž se zhroutily nebo měly problémy s připojením především stránky prezidentského úřadu, ministerstva obrany, parlamentu, několika velkých bank a významného internetového portálu Naver.

Útoky fungovaly na principu, kterému se říká "denial of service" neboli "odmítnutí služby". Tisíce počítačů napadených virem při něm v jednu chvíli zahltí vybrané webové stránky svými přístupy, a vyřadí je tak z provozu.

Podobným útokům v uplynulých dnech čelily Spojené státy. V USA začaly na Den nezávislosti 4. července a počítačoví piráti se mimo jiné pokusili ochromit stránky Bílého domu, ale i amerického ministerstva obrany, newyorské burzy, akciového trhu Nasdaq, Národní bezpečnostní agentury, ministerstev vnitřní bezpečnosti, zahraničí a financí a také listu The Washington Post.

Počet útoků je každý rok roste

Philip Reitinger, zástupce ministra pro vnitřní bezpečnost USA v rozhovoru pro AP pouze uvedl, že podobné útoky ukazují na důležitost zajištění bezpečnosti na internetu. James Lewis z Centra pro mezinárodní a strategická studia pak poukázal na to, že Spojeným státům chybí koordinovaný přístup, když některé instituce mají zajištění na potřebné úrovni a jiné ne.

Spojené státy zaznamenávají vzrůstající počet kyberútoků přes internet každý rok. Vloni to bylo 5499 zaznamenaných průniků do vládních počítačů, zatímco o rok dříve to bylo 3928 a v roce 2006 jich bylo zaznamenáno jen 2172.

Podle bývalého pracovníka americké tajné služby Dalea Meyerrose se na velkých útocích, které zaplaví vstupy internetové domény vybraného úřadu, podílí asi 30 000 až 60 000 infikovaných počítačů. Tento rozsáhlý útok postrádal podle expertů jakoukoli eleganci. Napadené weby byly zahlceny a vyřazeny na dva dny z provozu.

Kvůli hackerům utrácí USA miliardy korun
Počítače FBI a dalších úřadů napadl tajemný virus
Počítače amerických strážců zákona z FBI a U.S. Marshals napadl na konci května zákeřný a zatím tajemný počítačový virus. Pro jistotu proto úřad odpojil své sítě od dalších napojení na sítě ministerstva spravedlnosti. Oba úřady shodně tvrdí, že neunikla žádná data, ale případ je teprve předmětem vyšetřování. [celá zpráva]
Hackeři našli způsob, jak narušit rozvod elektřiny v USA
Hackeři propašovali do systému, který ovládá distribuci elektrické energie ve Spojených státech, programy, které mohly vyvolat náhlé výpadky a přetížení sítě. Bývalí i současní představitelé americké vlády v oblasti bezpečnosti potvrdili deníku The Wallstreet Journal, že záškodnický software pocházel z Ruska, Číny a některých dalších států. [celá zpráva]
Počítačoví špióni ukradli data o amerických stíhačkách
Počítačoví špióni se opakovaně nabourali do nejnákladnějšího zbrojního programu Pentagonu. O možném úniku plánů programu Joint Strike Fighter za 300 miliard dolarů, v jehož rámci se počítá s unifikací letecké výzbroje všech složek americké armády, informoval v úterý deník The Wall Street Journal. [celá zpráva]
Hackeři ukradli tajná data o Obamově helikoptéře
Zatím neznámí internetoví útočníci se dostali ke kompletním tajným datům o americké prezidentské helikoptéře Marine One. Všechny údaje měly podle bezpečnostní agentury Tiversa, která monitoruje přenášená data přes výměnné sítě, putovat do Íránu. O úniku informoval na začátku března zahraniční server WPXI. [celá zpráva]

Související články

Výběr článků

Načítám