Článek
Řeč je například o předplatném cloudových služeb pro hráče. Cloudové služby jsou vítaným dárkem i pro jedince, kteří nemají tak výkonné počítače a moderní hry by jim plynule nefungovaly. Tyto platformy totiž potřebný výkon zpřístupní za předplatné.
Cloud by se dal popsat jako globální síť vzdálených serverů, které fungují jako jeden ekosystém. V praxi to znamená, že se uživatel připojí ke vzdáleným serverům, jejichž výkon je následně využíván k samotnému hraní. Pomalá sestava v domácnosti pak slouží v podstatě jen k zobrazení toho, co se děje na serverech v prostředí internetu.
Vánoce ve znamení herních nadšenců
Jediné, co je pro takové hraní třeba, je rychlé internetové připojení, potřeba je rychlost alespoň 30 Mbit/s. Tvůrci si za přístup ke svým serverům účtují částky v rozmezí 100 až 500 Kč měsíčně. Některé služby fungují dokonce i zadarmo, i když s jistými omezeními.
I placené služby jsou však ve výsledku daleko levnější, než když si budeme každé dva roky pořizovat výkonný herní počítač za desítky tisíc korun.
Jde to i zadarmo
Na takovýto způsob hraní, tedy za předplatné na libovolně výkonném stroji, láká například společnost Nvidia, cloudová služba se jmenuje GeForce Now a existuje již několik let, nejnovější nabídka slibuje výkon špičkové herní karty RTX 4080.
V praxi by se tato nabídka měla vyrovnat situaci, kdy doma budete hrát na sestavě za bezmála sto tisíc korun. I na pomalých strojích si tak můžete vychutnat hraní v rozlišení 4K.
Nvidia láká také na hraní úplně zadarmo, bez poplatků je však přístup omezen pouze na jednu hodinu hraní během jedné relace. U GeForce Now RTX 4080 můžete hrát bez přerušení až 15 hodin, zaplatíte však 599 Kč měsíčně.
Zlatou střední cestu pak představuje členství Performance, které je k mání za 299 Kč měsíčně. To obsahuje přednostní přístup na herní servery a šestihodinovou herní relaci v rozlišení až 2K. Je to tedy stejné, jako kdybyste doma měli středně výkonnou herní sestavu.
Na vlastní streamovací platformu láká již nějakou dobu také americký Microsoft, jeho služba xCloud je dostupná v rámci předplatného Xbox Game Pass Ultimate. Měsíční členství vyjde na 439 Kč. V některých obchodech se ale dá sehnat v rámci předvánočních akcí ještě o něco levněji.
Hrát je možné všechny tituly v rámci předplatného na Xboxu, počítači, tabletu, a dokonce i mobilu. Dostupných je více než 100 různých her, nechybějí mezi nimi například Indiana Jones and the Great Circle, S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl či Microsoft Flight Simulator 2024. Neustále přitom přibývají další.
Šikovné programy
Předplatné se stalo samozřejmostí také u softwaru, touto cestou se nabízejí antivirové programy, grafické editory pro úpravu fotografií, ale také střihačské aplikace sloužící k editaci videa. Výjimku nepředstavují ani kancelářské balíky.
Příkladem budiž ten nejpopulárnější – Microsoft 365, který byl dříve známý pod názvem Office 365. V rámci předplatného získáte nejen úplně všechny kancelářské aplikace od amerického softwarového giganta, ale také cloudové úložiště One Drive až pro 1 TB dat, což odpovídá zhruba 500 000 fotek, které můžete mít snadno uložené na internetu.
Nejvýhodnější je aktuálně verze až pro šest osob s 6TB úložištěm, která vychází na 2699 Kč/rok, případně na 269 Kč/měsíc. Verze pro jednotlivce s 1TB úložištěm stojí 1899 Kč/rok, respektive 189 Kč/měsíc.
S předplatným se setkáme také u nejrůznějších cloudových služeb, které slouží k ukládání dat na internetu. V podstatě tak můžeme nahradit klasické pevné disky a zálohovat si důležité soubory či fotografie.
Data máte tak díky své vlastní online schránce neustále k dispozici, a to z jakéhokoliv koutu planety, kde je přístup k internetu. Mezi nejoblíbenější webová úložiště patří Dropbox, Apple iCloud, Tonido, Google Drive či Microsoft One Drive.
Ceny cloudových služeb se liší podle toho, kolik dat chcete uložit. Například prostor o velikosti 2000 GB na Dropboxu vyjde případné zájemce na 250 Kč měsíčně, podobné ceny přitom mají i konkurenti. Externí disk se stejně velkou kapacitou vyjde na dva tisíce korun.
Umělá inteligence
Velkým hitem letošního roku je umělá inteligence (AI), u řady nástrojů přitom můžete také zakoupit předplatné. Díky tomu zpravidla odemknete prémiové funkce.
Jedním z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších AI nástrojů je chatbot ChatGPT-4 od OpenAI. Má svou placenou i neplacenou verzi a obě nabízejí skvělé funkce, například pokročilé konverzační schopnosti, úpravy textu, vytváření obrázků, kódování nebo zákaznický servis.
Placená verze je navíc neustále on-line a má neomezený přístup k nejnovějšímu modelu GPT-4o, který je zatím nejpokročilejší. Ten mohou v praxi využít také lidé zadarmo, ale jen v omezené míře – podle vytížení serverů. Pokud uživatel položí příliš mnoho otázek, přepne se chatbot na starší verzi GPT-3.5.
Měsíční předplatné u ChatGPT vyjde na 20 dolarů (463 Kč). Kromě neomezeného přístupu k GPT-4o získají uživatelé také možnost přednostně využít testovací verze, rozšířený hlasový režim, přístup k analýze dat atd.
Dalším oblíbeným chatbotem je Gemini (dříve Google Bard), který funguje na podobném principu jako ChatGPT. Stojí za ním ale společnost Google. Silnou stránkou této umělé inteligence je větší míra chápání složitých konceptů a uvažování o věcech. Na rozdíl od ChatGPT, který vyniká spíše v porozumění přirozenému jazyku a zároveň i v generování textu, jenž je podobný tvorbě lidí.
Trojlístek nejoblíbenějších chatbotů uzavírá Copilot (dříve Bing Chat), za kterým stojí americký Microsoft. I když si to mnoho uživatelů ani neuvědomuje, Copilot je již nyní integrován skoro ve všech aplikacích od Microsoftu (Windows, Bing, OneDrive).
Copilot i Gemini jsou nabízeny v základu zadarmo, pokud ale chcete neomezený přístup ke všem funkcím, musíte si, stejně jako v případě ChatGPT, připlatit. Chatbot od Googlu vyjde při roční platbě na 19 USD (440 Kč), Copilot od Microsoftu pak na 20 USD (463 Kč).