Článek
Konkrétně bylo v uplynulém týdnu zablokováno 133 internetových domén, přitom jenom během minulého pondělí bylo zablokováno 33 internetových domén.
Nejčastěji je jako důvod pro blokaci uvedeno „v karanténě před zrušením z důvodu nesprávných údajů držitele/nesdělení zástupce“. Po uplynutí ochranné lhůty 30 dnů, během kterých držitel se sdružením nekomunikuje, bude taková doména vyřazena ze zóny a následně zrušena. Logicky tedy zmizí i ze seznamu blokovaných domén. To je jeden z hlavních důvodů, proč se počty zablokovaných domén mohou měnit klidně i několikrát denně.
Z celkového množství 699 jsou desítky dalších domén zablokovány na základě rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení či jiných orgánů veřejné moci.
Nezvykle klidný listopad. V Česku je zablokována jediná nebezpečná doména
Klesající počet blokací
Přestože se počty blokovaných webů mění klidně i několikrát denně, je ve srovnání s létem patrný pokles. Nejprve statistiky vystřelily z červnových 1202 domén na 2167 domén v červenci. Koncem srpna však bylo zablokováno už jen 1680 domén a na konci září 803 domén. V uplynulém měsíci to bylo už jen 636 domén, aktuální počet 699 zablokovaných domén žádný dramatický nárůst nepředstavuje.
Vedle uvedených dvou důvodů mohou být domény zablokovány ještě na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén. Jde o domény, které porušují národní nebo mezinárodní počítačovou bezpečnost.
Aktuálně jde ale pouze o jednu doménu, jak Novinky.cz informovaly již dříve. Konkrétně jde o helpdesk-user.cz. Registrátorem má být William Private z americké Floridy. Všechny kontaktní údaje jsou ovšem neveřejné, což bývá u podvodných domén velmi časté.
Překvapivé je právě to, že zablokována je aktuálně pouze jedna jediná doména. V uplynulých měsících totiž byli kyberšmejdi v Česku nezvykle aktivní. Novinky.cz například varovaly v uplynulém měsíci před phishingovou kampaní pod hlavičkou České národní banky (ČNB), již dříve byly zablokovány weby bissecurit24.cz a 24bissecurit.cz.
V uplynulém měsíci byly blokovány také domény 3dbis.cz, 3dbezpeci-24.cz, 3daktivace.cz a 3dbezpeci24.cz. I tyto weby zneužívali kyberšmejdi k phisingovým útokům.
Obezřetnost je stále namístě
Uživatelé by se tedy měli mít rozhodně na pozoru. To, že je nyní zablokována pouze jediná doména, neznamená, že by útočníci nebyli aktivní. Pouze mohou k útokům využívat zahraniční domény s jinou koncovkou, takové phishingové kampaně totiž statistika nemonitoruje. Zaměřuje se výhradně na weby s koncovkou .CZ.
Prohlédnout si všechny zablokované domény můžete přímo na webových stránkách CZ.NIC. Jejich počet se mění i několikrát denně, sdružení seznam aktualizuje vždy jednou za hodinu. V přehledu jsou samozřejmě i další domény, které byly zablokovány z jiných důvodů, a tedy neohrožují národní či mezinárodní bezpečnost.