Hlavní obsah

Jejich děti spáchaly sebevraždu. Skupina francouzských rodičů proto žaluje TikTok

Sedm francouzských rodin zažalovalo platformu TikTok. Obviňují ji z vystavení jejich dospívajících dětí škodlivému obsahu, jenž je dovedl k sebevraždě. Dvěma nejmladším ze zesnulých potomků bylo pouze patnáct let.

Foto: Reuters

TikTok

Článek

„Rodiče chtějí, aby byla soudně uznána právní zodpovědnost TikToku. Toto je komerční společnost, jež nabízí produkt zákazníkům, kteří jsou navíc nezletilí. Proto se musí ze selhání svého produktu zodpovídat,“ uvedla právní zástupkyně skupiny rodičů Laure Boutron-Marmionová.

Podle žaloby algoritmus TikToku sedm náctiletých, kteří si posléze vzali život, vystavil videím propagujícím sebevraždu, sebepoškozování a poruchy příjmu potravy. Rodiny společnost žalují kolektivně, jde o první případ svého druhu v Evropě, uvádí deník The Guardian.

Možný zákaz TikToku v USA

Kritice ohledně hlídání obsahu na platformě čelí TikTok už dlouho. Ve Spojených státech se potýká se stovkami žalob, že u nezletilých způsobuje závislost a tak poškozuje jejich duševní zdraví.

USA žalují TikTok kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětí

Internet a PC

V současné době bojuje proti novému zákonu, podle něhož se má čínská mateřská firma ByteDance do 19. ledna 2025 zbavit amerických aktiv TikToku, jinak platformě hrozí v zemi zákaz.

Američtí zákonodárci zákon obhajují s tím, že by TikTok mohl data amerických uživatelů poskytovat čínské vládě. Pokud k odprodeji nedojde, databáze aplikací provozované společnostmi Apple či Google by nemohly na území USA TikTok vůbec poskytovat.

Platforma krátkých videí má v USA zhruba 170 milionů uživatelů.

Také Facebook a Instagram

Podobným žalobám v USA čelí i Facebook a Instagram společnosti Meta. Kontroverze TikToku jsou ovšem nejprominentnější, protože tato platforma od minulého měsíce čelí žalobám i ze strany dvanácti amerických států a Washingtonu D.C.

„S těmito tvrzeními, z nichž většina je dle nás nepřesná a scestná, silně nesouhlasíme,“ vyjádřil se mluvčí čínské společnosti ke kauzám v USA, přičemž k žalobě ve Francii se společnost zatím oficiálně nevyjádřila.

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

Americké školy žalují Instagram a TikTok. Kvůli zdraví dětí

Internet a PC

Výběr článků

Načítám