Článek
Povinnost, aby měla přenosná elektronika k nabíjení stejný konektor, odhlasoval Evropský parlament (EP) již v říjnu 2022. Česká vláda směrnici schválila vloni v červenci. Volba přitom padla na hojně používané rozhraní USB-C, vše ostatní bude zakázáno.
Jak je z řádků výše patrné, nová pravidla se přitom nebudou týkat pouze chytrých telefonů a tabletů, ale také dalších přenosných zařízení – například elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek. Tato zařízení totiž nejsou vždy vybavena USB-C konektory, daleko častější je u nich starší a pomalejší standard microUSB. Ten je totiž pro výrobce lacinější.
Neznamená to, že by zařízení s dalšími konektory zmizela z obchodů ze dne na den. Nařízení se pochopitelně týká pouze nových zařízení, která budou od soboty uváděna na trh. Doprodávat starší přístroje s jinými koncovkami samozřejmě mohou obchodníci bez jakýchkoliv sankcí.
Desítky modelů mobilních telefonů mají stále konektor, který bude zakázán
Levnější řešení
Jak Novinky.cz upozornily již dříve, na trhu jsou v současnosti například desítky modelů mobilních telefonů, které jsou vybaveny stále ještě microUSB konektory. Výrobci měli vcelku dobrý důvod, proč starší rozhraní stále používat, i když věděli o zavedení nového nařízení roky.
MicroUSB konektory totiž vyjdou výrobce o pár centů levněji. Pokud si uvědomíte, že výroba každého takového modelu se počítá klidně i na desítky milionů kusů, může jít už o pořádný balík peněz.
Rozhraní microUSB se hojně využívá především u tlačítkových telefonů, u kterých se velmi hledí na co nejnižší cenu. Výjimkou ale nejsou ani smartphony. Tímto starším konektorem jsou vybaveny například modely Cubot X50, Aligator S5550 Duo či myPhone Hammer Iron 3.
Když přijde řeč na jednotnou USB nabíječku, zpravidla se nejčastěji skloňuje společnost Apple. Právě ona se zavedení stejného standardu pro všechny přístroje bránila a u iPhonů razila vlastní rozhraní lightning.
A to paradoxně navzdory tomu, že tablety i některé laptopy tohoto výrobce je již pár let možné nabíjet právě USB-C nabíječkami.
Apple také jeden telefon se starším rozhraním nabízí, je to iPhone SE z roku 2022. Ten je totiž stále vybaven konektorem lightning.
Nabíječka zmizí z balení
Společně s jednotnou nabíječkou byla přijata i další opatření. K novému telefonu tak například už nebude nutné dodávat rovnou i nabíjecí zařízení. Lidé si ho tak pořídí jen v případě, kdy ho opravdu potřebují, a tím se sníží i elektronický odpad.
Eurokomisařka Margrethe Vestagerová již dříve prohlásila, že sjednocení napájecího konektoru „povede k úspoře až 1000 tun elektronického odpadu ročně“.
Další novinkou je také zajištění nabíjecího protokolu USB Power Delivery. Díky tomu nebudou moci výrobci bezdůvodně omezovat rychlost nabíjení.
Evropská komise řešila jednotnou nabíječku již několik let, po jednáních s výrobci mobilů a další elektroniky se jí podařilo zmenšit trh z několika desítek koncovek pouze na tři. Jde právě o zmiňovaná rozhraní lightning (Apple), microUSB a USB-C.
V případě notebooků ale celá řada výrobců používá svá vlastní řešení napájecích konektorů. I to by se ale mělo už přespříští rok změnit.