Článek
Některé detaily z vyšetřování zveřejnil japonský antimonopolní úřad na svých oficiálních webových stránkách. JFTC vadí především to, že Google měl údajně nabízet výrobcům chytrých telefonů finanční kompenzace za to, že nebudou spolupracovat s konkurenčními internetovými vyhledávači, tedy že ve svých zařízeních budou defaultně nabízet primárně vyhledávač Google Search.
Dohody se podle obvinění měly týkat také webového prohlížeče Chrome či obchodu s aplikacemi Google Play.
Konkrétně měl Google vracet výrobcům přístrojů s Androidem část svých tržeb za to, že nebudou nabízet ve svých mobilech a tabletech konkurenční aplikace a vyhledávání.
Jedna pokuta za druhou. Moskva chce po Googlu další miliony
„Kvůli tomu panuje důvodné podezření, že svými kroky na trhu vyhledávacích služeb Google vylučuje obchodní činnost konkurentů a omezuje obchodní činnost svých obchodních partnerů,“ prohlásil podle agentury Reuters na tiskové konferenci k celému případu jeden ze zástupců JFTC.
Zdůraznil přitom, že problém podle něj netkví v dominantním postavení Googlu na trhu, ale v tom, jak ovlivňuje hospodářskou soutěž.
„Dosud jsme nicméně nepotvrdili žádnou nezákonnou činnost,“ zdůraznil zástupce JFTC s tím, že celý případ je teprve na začátku.
Během vyšetřování bude japonský antimonopolní úřad shromažďovat všechny informace týkající se případu, a to včetně názorů a zkušeností externích stran i samotných uživatelů.
Vyšetřování v EU i USA
Agentura Reuters připomněla, že Japonci se na Google zaměřili poté, co se americká internetová společnost stala kvůli svým praktikám terčem vyšetřování také v Evropské unii, USA a dalších státech.
Google zatím vyšetřování JFTC oficiálně nekomentoval.