Článek
Američtí prokurátoři tlačí na soud, aby Changpeng Zhao do vynesení rozsudku 23. února zůstal ve Spojených státech a neodcestoval do Spojených arabských emirátů, kde žije. Obávají se, že by se mohl vyhýbat spravedlnosti. Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, v úterý odstoupil z postu šéfa společnosti. Burzu Binance nyní bude řídit jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng, který měl dosud na starosti lokální trhy.
Není jasné, zda CZ skončí ve vězení, případně kolik času tam stráví. Podle amerického federálního práva mu hrozí až 18 měsíců vězení. Zakladatel firmy Binance slíbil, že se proti trestu do této výše neodvolá.
Podobně není zřejmé, do jaké míry může z pozice zakladatele a držitele významného podílu firmu Binance nadále ovlivňovat. Dohoda společnosti s americkým ministerstvem spravedlnosti podle některých analytiků neukončí právní potíže kryptoburzy ve Spojených státech.
Šéf Binance přiznal porušení pravidel proti praní špinavých peněz. Zaplatí miliardovou pokutu
„Binance ještě není z nejhoršího venku. Pokračující občanskoprávní řízení s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) nadále vyvolává obavy a patrně vyústí v další pokuty,“ uvedl analytik Robert Le ze společnosti PitchBook.
Kryptoměnová burza Binance se podle amerických úřadů ve snaze ovládnout trh vyhýbala klíčovým kontrolám. Bývalý šéf Binance byl přesvědčen, že by takové kontroly odradily zákazníky.
Firma podle úřadů nenahlásila více než 100 000 podezřelých transakcí. K převádění miliard dolarů platformu využívali teroristé i hackeři a léta sloužila k obcházení sankcí, uvedly v úterý americké úřady.
Binance nemá problémy jen v USA
Binance nicméně neřeší problémy pouze v USA, ale také v Evropě. Na konci června si například vzal kryptoburzu na mušku belgický Úřad pro regulaci finančních trhů (FSMA), jak informovala agentura Reuters. Ten vydal rozhodnutí, podle něhož musí největší kryptoměnová burza na světě s okamžitou platností ukončit veškeré poskytované služby v oblasti virtuálních měn na území Belgie.
„Binance nabízí a poskytuje směnárenské služby v Belgii mezi virtuálními a zákonnými měnami a také služby úschovy peněženek ze zemí, které nejsou členy Evropského hospodářského prostoru. Úřad proto společnosti Binance nařídil, aby s okamžitou platností přestala nabízet nebo poskytovat jakékoli takové služby v Belgii,“ stojí v prohlášení FSMA.
V červnu zase zástupci Binance informovali o tom, že opouštějí nizozemský trh kvůli tomu, že se jim nepodařilo zaregistrovat u místního regulačního orgánu jako poskytovatel služeb v oblasti virtuálních aktiv.
„S politováním oznamujeme, že společnost Binance ukončuje svou činnost na nizozemském trhu. Od této chvíle již nebudeme přijímat nové uživatele s bydlištěm v Nizozemsku,“ oznámila tehdy firma.
Od té doby smějí nizozemští uživatelé z platformy pouze vybírat svá aktiva. Není jim tedy umožněno nakupovat, obchodovat ani provádět vklady.
„Binance již splňuje normy EU týkající se prevence praní špinavých peněz a financování terorismu, což potvrzují její registrace v dalších zemích Evropské unie včetně Francie, Itálie, Španělska, Polska, Švédska a Litvy,“ uvádí Binance ve svém tiskovém prohlášení.
Vyšetřování ve Francii
Mezitím se však ukázalo, že právě ve Francii čelí Binance vyšetřování. Podle serveru CoinDesk se vyšetřovatelé soustředí právě na poskytování nelegálních služeb v oblasti digitálních aktiv a zapojování se do praní špinavých peněz.
Na jakékoli závěry je zatím podle francouzské prokuratury brzy. „Všechny dokumenty a data shromážděná při prohlídce nyní budou předmětem hloubkového vyšetřování,“ stojí podle serveru CoinDesk v prohlášení prokuratury.
Podle Binance jde ale o rutinní akci. „Prohlídky vykonané regulátory a inspektory jsou ve Francii součástí regulačních povinností, které musejí dodržovat všechny finanční instituce. V minulém týdnu jsme podstoupili inspekci příslušných orgánů,“ prohlásil mluvčí společnosti Binance.