Článek
Nejvíce uživatelů internetu je podle zprávy WEF v Nizozemsku (89 % obyvatel). Před ČR je například Slovensko na 31. místě žebříčku, kde internet využívá 41,8 procenta občanů.
O stupínek před námi je Maďarsko (34,8 procenta). Za ČR skončilo třeba Polsko (28,6 % – 44. místo). Nejméně je internet využíván v Etiopii (dva uživatelé na 1 000 obyvatel).
Broadband je indikátorem blahobytu občanů
Lépe si Česko vede ve využívání vysokorychlostního připojení k internetu, tzv. broadbandu. Podle studie WEF využívá v Česku broadband okolo 10,6 procenta obyvatel, což v celosvětovém žebříčku znamená 32. místo.
Ve využívání broadbandu tak ČR předběhla například Maďarsko (9,7 % obyvatel), Polsko ( 6,9 %) nebo Slovensko ( 5,9 %). Nejlépe je na tom s přístupem lidí k broadbandu Dánsko s 31,7 % obyvatel, nejhůře Tanzanie s nulovým přístupem.
„Míra rozšíření vysokorychlostního připojení je rozhodujícím faktorem ovlivňujícím schopnost země růst a zůstat či stát se konkurenceschopnou. Obdobně může přispět k růstu blahobytu občanů,“ sdělil Právu ředitel pro strategii a rozvoj obchodních aktivit na rozvíjejících se trzích ve společnosti Cisco Enrique Rueda-Sabater.
Slabá konkurence
Podle něj je v Česku relativně slabá například konkurence v poskytování internetových služeb. „Konkurence mezi poskytovateli služeb a rozmanitost technologických platforem jsou zcela zásadními faktory ovlivňujícími rozšiřování vysokorychlostního připojení. Větší konkurence v této oblasti by mohla Česku otevřít cestu vyšší technologické vyspělosti,“ dodal Rueda-Sabater.
Zatímco před deseti lety uměla většina Čechů počítač sotva zapnout, nyní jej alespoň občas používá už zhruba 70 % lidí. Jen od roku 2000 se například zdvojnásobil počet uživatelů elektronické pošty. V některých oblastech je nárůst ještě mnohem vyšší.
Podle sociologického průzkumu agentury ASOV posílalo před šesti lety v ČR e-maily 44 procent lidí ve věku od 15 do 30 let, v roce 2005 jich bylo už 83 procent. Dnes je to podle odhadů odborníků již přes 90 procent.
Česko zatím není ve skupině nejvyspělejších
Česko má přesto ve využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) stále určité rezervy. Podle letošní studie WEF je ve využívání informačních a komunikačních technologií na 36. místě ze 127 zemí světa. „Skupině nejvyspělejších zemí se Česko zatím přibližuje jen velmi pomalu,“ upozornil RuedaSabater.
Z nových členských států EU si nejlépe vedlo Estonsko (20.), Kypr (27.) a Slovinsko (30.). Před ČR se umístila také Litva (33.). Za Českem se však ocitlo například Maďarsko (37.), Slovensko (43.) nebo Polsko (62.). Nejhůře z nových členů dopadlo Bulharsko (68.), které k EU přistoupilo v roce 2007.