Článek
Firma přitom chce jít cestou jak budováním zcela nových přípojek, tak i nákupem již vybudovaných sítí, které následně zmodernizuje. Tak postupovala i loni, když koupila firmu Planet A. Velkou překážkou organického růstu je totiž délka územního řízení, které prodlužuje byrokracie a nevyhovující legislativa.
„V minulém roce jsme kvůli překážkám na úřadech nevyčerpali 60 procent investičních prostředků. Délka územního řízení je v Česku neuvěřitelných 531 dní,“ podotkl.
T-Mobile zamířil s internetem do letadel. Připojení nabízí zadarmo
Letos chce T-Mobile pokrýt optikou až do bytů například Benešov, který se tak má stát prvním „gigabitovým“ městem v Česku s více než 5500 přípojkami na 20 000 obyvatel. Operátor bude pokračovat s projekty v Ústí nad Labem, Pelhřimově, Lanškrouně, Bechyni, Přešticích, Lounech, a vybraných částech Brna a Benátek nad Jizerou.
T-Mobile již dříve oznámil, že chce do roku 2025 vybudovat nejméně jeden milion optických přípojek, které by umožňovaly internetové připojení od jednoho do deseti Gbit/s. Optika FTTH je nejrychlejší technologie na trhu, které dokáže s určitými limity, konkurovat pouze kabelový internet.
Zatím má přístup jen osm procent obyvatel
V ČR má k optické síti přístup jen zhruba osm procent obyvatel. Průměr v EU je přitom zhruba 14 procent. Spotřeba dat v tuzemské fixní síti je v současnosti kolem 70 GB měsíčně. Do roku 2025 se má zvýšit na jeden TB.
Optické sítě T-Mobile buduje i v sousedním Slovensku, kde během pěti let Slovak Telekom zprovoznil přes 600 000 přípojek.
Může se vám hodit na Seznamu: