Hlavní obsah

Internet používá v Česku polovina dětí především k seznámení

Novinky, Miloslav Fišer

Internet je jedním z nejvýznamnějších komunikačních prostředků dnešní doby. Například bez e-mailu si většina z nás nedovede představit normální pracovní den. Co ale dělají na internetu děti? Podle průzkumu agentury Cross Tab a společnosti Microsoft využívá 50 procent mladistvých internet k tomu, aby se seznámili s novými lidmi. Často ale ani nevědí, kdo na druhé straně sítě sedí.

Článek

„Dnešní mladiství se díky novým technologiím a možnostem rychle stávají pokročilými a vynalézavými webovými uživateli, kteří jsou si vědomi i určitých nebezpečí. I přesto, že se nám podařilo zvýšit povědomí o možných nebezpečích a situace je lepší než ve zbytku Evropy, 20 % mladistvých a dokonce 50 % rodičů si možná rizika stále neuvědomuje,“ uvedl Pavel Vichtera, koordinátor Národního centra bezpečnějšího internetu a projektu Saferinternet.cz.

Podle statistiky pouze 24 procent rodičů, že se jejich děti setkávají s lidmi, které poznaly na internetu. Ve chvíli, kdy se dítě má setkat s neznámou osobou, kterou poznalo na internetu, se přitom podle bezpečnostních odborníků vystavuje velkému riziku.

„Děti a mladiství často nedokážou správně odhadnout vážnost situace a jsou jednoduše zmanipulovatelní. Právě proto se snažíme podporovat vzdělanost a osvětu v této oblasti a současně vyvíjet takové technologie, které přímo pomohou děti ochránit,“ uvedla Jane Gilsonová, generální ředitelka společnosti Microsoft v České republice.

Podle ní nabízí bezpečnější prostředí například technologie Windows Live Family Safety, která umožňuje nastavit v počítači povolené a zakázané webové stránky, řídit využívání komunikačních nástrojů a podobně. Stejně tak v systémech Windows Vista a Windows 7 mohou rodiče blokovat některé aplikace, webové stránky, hry nebo sledovat to, co dítě na počítači dělá. Blokace webových stránek s nevhodným obsahem je i běžnou funkcí Internet Exploreru ve verzi 7 nebo 8.

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu
1.Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na internetu. Bavte se na internetu společně s dětmi.
2.Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.
3.Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlých zpráv (IM), videohry on-line nebo provádějí na Internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že toto jméno neprozrazuje žádné osobní informace.
4.Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.
5.Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na Internetu stejně jako v reálném životě.
6.Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele online. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.
7.Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu online. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí (hudby, videoher a dalších programů) je stejné jako krádež v obchodě.
8.Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z Internetu osobně. Vysvětlete jim, že přátelé z internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.
9.Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na Internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.
10.Kontrolujte činnost svých dětí online pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.

Bezpečnost dětí na internetu zajistí Pražská deklarace

Zajistit bezpečnější internet pro děti si dali za úkol zástupci evropských zemí a nejrůznějších nestátních organizací. V čele s ministrem vnitra Ivanem Langerem proto v letos v dubnu představili takzvanou Pražskou deklaraci.

„Mezinárodní ochrana dětí je jednou z klíčových priorit ministerstva vnitra během předsednictví. Věnujeme jí maximální pozornost. Důkazem, že to myslíme skutečně vážně, je i Pražská deklarace, kterou jsme vytvořili a dnes přijali. Ta přináší spolupráci institucí v rámci celé Evropy. Měla by vést k vytvoření podmínek pro bezpečnější internet pro děti,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

„Naším společným cílem je vytvořit bezpečný prostor na internetu a minimalizovat možnost zneužití tohoto komunikačního prostředku k páchání trestné činnosti,“ uvedl policejní prezident Oldřich Martinů.

S tím souhlasil také Pierre Reuland z INTERPOLU, který představil databázi ICAD (INTERPOL Child Abuse Image Database). Ta podle něj od roku 2001 pomohla zachránit před dalším sexuálním vykořisťováním již přes 750 dětí z 35 zemí.

Výběr článků

Načítám