Článek
Internet oslavil letos v březnu čtvrt století své existence. V noci z úterý na středu zahrnoval přes 1,06 miliardy stránek, uvedl internetlivestats.com.
Myšlenku propojené světové sítě rozvinul v 80. letech minulého století Brit Tim Berners-Lee, jenž tehdy pracoval ve fyzikální laboratoři ve Švýcarsku jako počítačový expert. Brit vypracoval způsob, jak mezi sebou mohou komunikovat dva či více počítačů, a to byl první krok ke vzniku sítě, která změnila život miliard lidí. Svůj nápad předložil písemně 12. března 1989, a proto je tento den obecně považován za datum zrodu internetové sítě.
Americká armáda se zabývala myšlenkou spojit počítače sítí už v 50. letech a v roce 1969 vytvořila Arpanet, jakéhosi předchůdce internetu. Díky systému Sir Tim, jemuž je dnes 59 let, mohou lidé publikovat, co si přejí, na počítačích spojených mezi sebou internetem. Otevřela se tak cesta ke gigantickému sdílení informací a prudkému nárůstu počtu webových stránek.
V Česku byl internet zprvu jen univerzitní sítí
Někdejší Československá republika byla připojena k celosvětové počítačové síti 13. února 1992. Prvním institutem připojeným k internetu bylo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). První pokusy s připojením do internetu probíhaly už na konci roku 1991. Ještě předtím existovaly v ČSR sítě FidoNet, EUnet a EARN.
V roce 1995, v souvislosti s rozpadem Československa v roce 1993, začala ČR používat jako národní doménu .CZ místo původní .CS. Na jaře roku 1996 pak odstartoval svůj provoz vyhledávací server Seznam.cz. Své webové stránky spustila také Poslanecká sněmovna.
Výhody internetového bankovnictví mohli Češi poprvé okusit v květnu 1998 díky bance Expandia. Neomezené připojení k webu za měsíční paušál zákazníci využívají od roku 2003. Magická hranice poloviny českých domácností s internetovým připojením byla podle statistik ČSÚ pokořena v roce 2010.