Článek
Prvním krokem při stavbě vlastní domácí sítě je výběr vhodného, ideálně bezdrátového routeru. Ten obstarává všechen síťový provoz. Nejlevnější modely se dají pořídit už za pár stovek, ty však zpravidla nic jiného, než rozvod internetu neumějí.
Dražší verze, jejichž cenovky se pohybují v řádech klidně i několika tisíc korun, naopak nabídnou pokročilejší možnosti nastavení a zpravidla mají také lepší dosah bezdrátového signálu. Vynikají také v množství nabízených prémiových funkcí.
Ty nejlepší bezdrátové routery aktuálně lákají na Wi-Fi 6, tedy na nejnovější rychlostní standard technicky označovaný jako Wi-Fi 802.11ax. Ten uživatelům přinese rychlejší připojení díky vyšší datové propustnosti a minimální prodlevu, tedy co nejnižší možnou latenci. Tím vám zároveň ušetří případné vrásky v situacích, kdy rozhodně nechcete, aby vám vypadl obraz či zvuk a ztratili jste kontakt, byť jen na chvíli. A je jedno, zda se bavíme o video konferenci se šéfem nebo učitelem ze školy.
Češi objevují chytrou domácnost
Snadná obsluha
Většina routerů má v dnešní době grafické průvodce, díky kterým zvládne konfiguraci i méně zkušený uživatel. Přesto pokud si s konkrétním nastavením síťového prvku nejste jisti, je vhodné instalaci svěřit do rukou odborníkovi. Špatná konfigurace totiž může k našim počítačům a datům pustit nezvané návštěvníky.
To je i případ modelu Archer AX50 od společnosti TP-Link, který nabízí díky podpoře Wi-Fi 6 přenosové rychlosti až 3000 Mb/s. To jsou vyšší hodnoty, než jakých je možné dosáhnout u těch nejrychlejších internetových přípojek. Vyšší přenosové rychlosti je ale možné v praxi využít při komunikaci dvou připojených zařízení mezi sebou, například při posílání dat z počítače do mobilu nebo televizoru.
„Díky technologii OFDMA je kapacita připojení u modelu Archer AX50 čtyřnásobná a současný bezproblémový přenos je tak možný na ještě více koncových zařízení. Právě videochaty a konference ulehčí také extrémně nízká odezva a technologie formování paprsku Beamforming,“ prohlásil Aleš Šafář, produktový manažer TP-Linku. Zmiňovaná technologie Beamforming dovoluje dosáhnout lepšího bezdrátového pokrytí díky směřování signálu.
Děti pořád na telefonu? Díky těmto aplikacím se při hraní budou i učit
Když router nestačí
Ve velkých bytech ale nemusí pro dostatečné pokrytí stačit ani ty sebelepší routery. To samé platí o klasických panelákových bytech, ve kterých je od ostatních jednotek rušen signál. V takovém případě se vyplatí zainvestovat do mesh systému. Je to vlastně systém bezdrátových krabiček, které se rozmístí do jednotlivých místností, aby šířily bezdrátový signál rovnoměrně všude tam, kde je to třeba.
Všechny jednotky komunikují mezi sebou a předávají si připojené klienty tak, jak je zrovna potřeba. Pokud tedy přecházíte z jedné místnosti do druhé, nemusíte nic nastavovat ani se připojovat k jiné síti. „S mesh systémy budete mít celou domácnost pokrytou jednou Wi-Fi sítí s jedním názvem sítě, takže můžete se smartphonem v ruce přecházet mezi místnostmi a u toho třeba volat přes internet či stahovat data. Všechny modely Deco lze snadno nastavit a ovládat mobilní aplikací, která je dostupná v češtině i slovenštině,“ konstatoval Šafář.
Samozřejmě i mesh systémy podporují nejmodernější WiFi 6. „Stálicí mezi těmito mesh systémy je Deco M5 se třemi jednotkami, který pokryje Wi-Fi signálem plochu až 510 m2, se dvěma jednotkami pak zvládne pokrýt 350 m2. Model Deco M5 poskytuje rychlé a stabilní připojení s rychlostí až 1267 Mb/s a funguje s jakýmkoli poskytovatelem internetového připojení,“ uzavřel Šafář.
Může se vám hodit na Zboží.cz: