Hlavní obsah

Lákadla virtuální a rozšířené reality

Novinky, mif

Při práci na počítači se dnes drtivá většina lidí neobejde bez monitoru. Tato na první pohled nepostradatelná periferie se ale možná již brzy stane nadbytečnou. Výrobci se totiž stále častěji uchylují k systémům rozšířené a virtuální reality.

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akciVideo: Microsoft

Článek

Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od skutečného světa. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.

Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něj. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.

Systém rozšířené reality je ale stále ještě v plenkách. Microsoft sice již několik let pracuje na vlastních brýlích zvaných HoloLens, ale jejich výroba je tak drahá, že se je do běžného prodeje zatím dostat nepodařilo. Současné modely s cenovkou přesahující 60 000 Kč jsou určeny především pro vývojáře.

Microsoft ukazuje budoucnost

Headset Microsoft HoloLens nicméně jasně ukazuje, jak budou jednou brýle pro rozšířenou realitu vypadat. Přední část tohoto modelu je průhledná jako opravdové brýle. Když je má uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou.

Foto: Beck Diefenbach, Reuters

Microsoft HoloLens

V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, jako by skutečně byl před vámi vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě.

HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací. Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi, a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou nebo sedíte doma na gauči. Nabídka aplikací by se měla postupem času rozrůstat.

Jednoduché a pokročilé modely

V obchodech nicméně zatím vedou brýle určené pro virtuální realitu. Ty nejlevnější se dají pořídit už za pár stokorun a jsou určeny pro použití s chytrými telefony.

Pokročilejší modely jsou určeny především pro hráče, výrobci nicméně chystají také helmy, které budou určeny také na práci.

Na univerzálním pracovním prostředí pro virtuální realitu pracuje například i společnost Microsoft, bude nedílnou součástí operačního systému Windows. Právě díky němu by se měly monitory odsunout na druhou kolej, díky helmě bude uživatel schopen pracovat nejen s omezenou obrazovkou před sebou, ale v celé virtuální kanceláři.

Vývoj v oblasti virtuální reality hodně pokročil. Díky nim dokážeme zprostředkovat 360stupňový herní zážitek, poznávat neznámé oblasti, bojovat s fobiemi či například lépe vzdělávat zdravotnický personál – operace si jednoduše vyzkouší nanečisto ve virtuálním prostředí.

To je patrně i hlavní důvod, proč prodeje zařízení pro virtuální realitu neustále rostou a analytici předpovídají tomuto odvětví zářnou budoucnost. Příjmy v této oblasti trhu se v loňském roce počítaly na stovky miliónů dolarů.

Sony PlayStation VR: cílí na hráče

Headset PlayStation VR ukrývá 5,7palcový OLED displej, který pro každé oko zobrazuje jiný obraz. Právě díky tomu a dalším senzorům, které jsou schopny monitorovat pohyb uživatele, pak headset dokáže navodit dojem virtuální reality.

BEZ KOMENTÁŘE: Virtuální headset PlayStation VRVideo: archív výrobce

Každé oko zobrazí obraz o velikosti 960 x 1080 pixelů. Díky tomu by všechny scény ve hrách i při sledování filmů měly být krásně jemné a ostré.

Už nyní jsou k dispozici desítky her, které jsou určeny výhradně pro virtuální realitu od Sony. Helmu lze navíc použít i u tradičních titulů, kdy se při hraní bude před hráčem jednoduše zobrazovat velká obrazovka. Díky tomu není nutné zapínat televizor.

Hráč tituly ovládá prostřednictvím klasického ovladače DualShock, případně pomocí pohybových ovladačů PlayStation Move.

PlayStation VR je nicméně kompatibilní pouze s herními konzolemi od Sony čtvrté generace, na starších a konkurenčních systémech neběží. Hráči, kteří nedají dopustit na hraní na PC a konzolemi opovrhují, se tak musí poohlédnout po jiných modelech.

  • Klady: poměr cena/výkon
  • Zápory: spolupracuje pouze s PlayStationy
  • Cena: 7000 Kč

PanoBoard: nejlevnější na trhu

Aktuálně nejlevnějším headsetem pro provoz virtuální reality je řešení od společnosti PanoBoard. Pořídit se dá už za méně než 200 korun. Uživatel si však brýle musí složit sám, dodávají se totiž v rozloženém stavu.

Foto: archív výrobce

PanoBoard

V podstatě jde o jakýsi držák chytrého telefonu, který se z předem vyřezaného kartonu jednoduše složí. Právě s mobilem se pak toto zařízení promění v plnohodnotný virtuální systém, stačí jej v podstatě zasunout do útrob složených brýlí.

Většina současných chytrých telefonů totiž dokáže svůj displej v režimu na šířku rozdělit na dvě samostatné obrazovky. Pomocí speciálních přehrávačů a her pak každá z nich zobrazuje pro každé oko jiný obraz, čímž vzniká dojem prostorového vidění – virtuální reality.

Kromě chytrého telefonu kartónové brýle potřebují už jen speciální čočky. Ty jsou však součástí balení, takže uživatele nečekají žádné další investice. Virtuální vjem ale není tak dokonalý, jako u pokročilejších modelů.

  • Klady: nejlevnější řešení
  • Zápory: s dražšími headsety se nemůže srovnávat
  • Cena: 140 Kč

Dell Visor: pro smíšenou realitu

Spojit to nejlepší ze světa rozšířené a virtuální reality se snaží headset Dell Visor, staví totiž na platformě smíšené reality. Jde o jeden z prvních produktů určených pro Microsoft Mixed Reality, tedy pro systém smíšené reality od amerického softwarového gigantu.

Foto: archív výrobce

Volitelně bude možné přikoupit dva bezdrátové ovladače.

Novinka staví na klasických neprůhledných brýlích jako systému pro virtuální realitu. Na rozdíl od nich je však takový headset vybaven speciálními 360° kamerami, jež dovedou zachytit skutečné předměty a prostor, ve kterém se uživatel nachází, a následně je zakreslit do virtuálního světa.

Uživatel je tak s pomocí smíšené reality schopen vnímat například stůl či židli, pouze tyto reálné objekty vidí vykreslené digitálně přímo v helmě.

Virtuální vjem je vytvářen pomocí dvou displejů s rozlišením 1440 x 1440 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. Volitelně bude možné dokoupit i bezdrátové ovladače.

Jedním z dalších lákadel by měla být pořizovací cena, která se bude pohybovat pod hranicí deseti tisíc korun. Výrobce ale zatím neoznámil, kdy se Visor objeví na pultech obchodů.

  • Klady: smíšená realita spojuje to nejlepší z rozšířené a virtuální reality
  • Zápory: zatím se neprodává
  • Odhadovaná cena: 11 500 Kč

Samsung Galaxy Gear VR: rozumí si s mobily

Výhradně pro chytré telefony od společnosti Samsung je určena helma Galaxy Gear VR. Právě vložený smartphone se totiž stará o zobrazení virtuální reality. Sama o sobě helma není funkční.

Foto: archív výrobce

Samsung Galaxy Gear VR

Na rozdíl od kartónových brýlí je pokročilý model od jihokorejského elektronického gigantu daleko pohodlnější. Části, které se dotýkají obličeje, jsou měkčené. Pomocí speciálního pásku na suchý zip je pak možné připevnit brýle tak, aby držely pevně na svém místě.

K brýlím je dodáván také speciální bezdrátový ovladač, který díky ergonomickému tvarování skvěle padne do ruky. Ovládat hry i videa je tak o poznání jednodušší než u obyčejných headsetů z kartonu.

Prostředí virtuální reality je pro chytré telefony výkonnostně poměrně náročné. Právě kvůli tomu jsou mezi podporovanými smartphony pouze top modely od společnosti Samsung. S levnějšími chytrými telefony tedy helma nefunguje.

  • Klady: příjemná ergonomie
  • Zápory: kompatibilní jen s výkonnými smartphony od Samsungu
  • Cena: 3900 Kč

HTC Vive Pro: určeno pro nejnáročnější

Virtuální helma HTC Vive Pro je vybavena OLED displeji s celkovým rozlišením 2880 x 1600 pixelů. Rozlišení se tak v porovnání s předchozím modelem zvýšilo o více než 70 %, což je v praxi rozhodně znát. Patrně nejvíce při čtení textů ve virtuálním světě.

HTC Vive ProVideo: archív výrobce

Není žádným tajemstvím, že intenzitu zážitku z virtuální reality výrazně ovlivňují i sluchové vjemy. Proto je nový Vive Pro opatřen integrovanými sluchátky s vysokým výkonem a vestavěným zesilovačem.

Nový je také systém uchycení headsetu na hlavě uživatele. Nabízí lepší rozložení hmotnosti, snadné nastavení velikosti pomocí kruhového dotahování, a celkově tedy zvýšený komfort – alespoň v porovnání s předchůdcem.

Mezi další vylepšení patří také dva mikrofony s aktivním potlačením okolního hluku a duální kamera umožňující pohled do reálného světa. Ta je navíc k dispozici i vývojářům, kteří ji mohou využít k rozšíření jejího obsahu.

  • Klady: příjemná ergonomie, vysoké rozlišení displeje
  • Zápory: bez výkonného PC se headset neobejde
  • Cena: 22 000 Kč

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Související témata:

Výběr článků

Načítám