Článek
Základem svižného počítače je jeho pravidelné čištění. Řeč přitom není o usazovaném prachu, ale o nepotřebném počítačovém smetí, které se do počítače ukládá při brouzdání po internetu či při otevírání příloh z e-mailů.
Takzvané dočasné soubory totiž počítač sám nikdy nemaže. Po pár měsících práce přitom tyto zbytečnosti zabírají na disku klidně i několik GB prostoru.
Vymést z operačního systému toto smetí dokážou zdarma dostupné programy tak, aby byl počítač zase jako nový. Chytřejší programy navíc dokážou pracovat i s registry, což je v podstatě řídicí jednotka Windows. V ní se ukládají důležité instrukce jednotlivých aplikací, ale i jejich chyby – a právě chyby mohou PC sestavu výrazně zpomalit.
Když software nestačí
Samozřejmě v některých příkladech softwarové vychytávky nestačí a je nutné sáhnout po nových komponentách. Největší slabinou starších počítačů je zpravidla nedostatek operační paměti. Na tu kladou nové operační systémy i programy stále větší nároky.
Mnoho sestav má k dispozici méně než 2 GB paměti. Přitom další 4 GB se dají pořídit už za méně než 1000 Kč. Před koupí je nutné ověřit, jaký typ paměti je v notebooku nebo PC používán a zda je na základní desce volný slot po přidání dalšího modulu či zda bude nutné původní paměť nahradit.
Práci zdržují také pevné disky. I tento problém je ale možné vyřešit pořízením takzvané SSD jednotky, která je proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání souborů i při spouštění počítače.
Revo Uninstaller: bič na nepotřebné programy
Většina lidí má na svých strojích nainstalovaný bezpočet nejrůznějších programů. Problém je, že když se je snaží odinstalovat, často po nich zůstávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač.
Šikovná aplikace Revo Uninstaller ale dokáže všechna data, která se vážou k programu při mazání z pevného disku, najít a odstranit.
Velice praktický je také takzvaný lovecký mód. Využijete jej v případech, kdy nevíte, jak program odinstalovat. V tomto speciálním režimu se kurzor myši promění na zaměřovač pistole, pak už jen stačí kliknout na program a Revo Uninstaller jej automaticky odinstaluje za vás.
- Klady: jednoduchá obsluha
- Zápory: odinstalování některých programů trvá poměrně dlouho
- Kde stahovat: www.revouninstaller.com/download
Asus R7260: stačí i na nové herní tituly
Řada lidí mění kvůli hardwarovým nárokům počítačových her celou sestavu. Často přitom zbytečně, protože stačí vyměnit pouze některé komponenty. Řešením může být například pořízení nové grafické karty. U notebooku se sice možnost vylepšení nenabízí, u stolních počítačů však výměnu zvládne s návodem klidně i amatér.
Zajímavý poměr cena/výkon nabízí grafická karta Asus R7260, která disponuje jádrem AMD Radeon R7 260. To má k dispozici 768 výpočetních jednotek (stream procesorů) a k tomu ještě 1024 MB operační paměti typu GDDR5. Jádro pracuje na frekvenci 1000 MHz, paměť pak běží na 6000 MHz.
Výhodou této karty je i chladicí systém – základem jsou hned dva ventilátory, které pracují při nízkých otáčkách. Model Asus R7260 je tedy poměrně tichý. Díky technologii ATI Eyefinity dovoluje připojit najednou až tři monitory.
- Klady: poměr cena/výkon
- Zápory: některé tituly není možné hrát v maximálních detailech a rozlišení
- Cena: 3400 Kč
Kingston HyperX 3K: rychlost hraje prim
Prakticky každá prodávaná SSD jednotka je rychlejší než většina pevných disků. I mezi SSD jsou ale rozdíly v rychlosti. K těm nejvýkonnějším modelům patří Kingston HyperX.
Zatímco obyčejný pevný disk dokáže číst i zapisovat data rychlostí okolo 100 MB/s, model HyperX čte data rychlostí 510 MB/s a zapisuje rychlostí 555 MB/s. Levnější SSD mají v průměru o 200 MB/s horší výsledky než model od Kingstonu.
Kingston HyperX se prodává buď jako samotná SSD jednotka, nebo jako kit se speciálním příslušenstvím pro montáž do počítačů a notebooků. V této variantě balení navíc obsahuje klonovací program Acronis pro snadný přenos dat ze starého disku na nový.
- Klady: snadná instalace
- Zápory: vyšší cena proti standardnímu HDD
- Cena: 2700 Kč (kit, 120 GB)
IObit SmartDefrag: uklidí pevný disk
Pevný disk může být po delší době zpomalený kvůli roztříštění souborů na jednotlivé fragmenty. Právě kvůli tomu v sobě Windows ukrývá funkci defragmentace. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání.
Vestavěný nástroj ale nemusí vyhovovat každému, například kvůli menším možnostem nastavení je vhodné využít speciální aplikace. Jednou z nich je bezplatný program IObit SmartDefrag. Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost.
Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.
- Klady: přehlednost aplikace
- Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu na pomalejších sestavách citelný
- Kde stahovat: www.iobit.com
CCleaner: zamete zbytečné smetí
Vhod může přijít také program CCleaner, který dokáže zatočit se zbytečnými skrytými a nepoužívanými soubory. Ty vznikají při surfování na webu, práci s textovými dokumenty, ale i během prohlížení filmů a poslouchání hudby.
Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku. Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní.
Kromě odstraňování souborů si program poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním doporučujeme udělat zálohu – také to CCleaner dokáže.
- Klady: zdarma, velice rychlý
- Zápory: při nevhodném nastavení může smazat i data, která nechcete
- Kde stahovat: piriform.com/ccleaner