Článek
Nebudu zastírat, že jsem k testu lampičky přistupovala nejprve trochu skepticky. Přece jen, co všechno by se dalo vymyslet na něčem tak obyčejném, jako je přídavné světlo k notebooku? Už po dvou týdnech používání jsem si na novinku tak zvykla, že ji nyní považuji u laptopu za naprostou nutnost.
Často totiž píšu články dlouho do noci, kdy zbytek domácnosti už dávno počítá ovečky. Doma to problém není, v obýváku si rozsvítím klidně lustr a nikoho neruším, ale pokud vyrazíme na hory či k prarodičům, rázem je problém na světě. I malá lampička samozřejmě působí rušivě, když ostatní spí. A místnost na práci navíc prostě nikdy nemám…
Co umí moderní TV a projektory
Řešení ve formě podsvícené klávesnice také není stoprocentně ideální, potřebuji více světla, aby pro mě byla práce komfortnější. Vyzkoušela jsem již několik lampiček k notebookům, které ale měly řadu neduhů – buď svítily příliš málo, že vlastně byly k ničemu, nebo naopak hodně, a pak byl hůře čitelný displej. Sofistikovanější cestovní modely zase byly zpravidla příliš robustní.
Po všech těchto zkušenostech jsem neočekávala, že by BenQ LaptopBar mohl být nějak dramaticky odlišný. Ale praktické testy ukázaly, že mé obavy nebyly namístě. Dánský tým návrhářů myslel i na ty sebemenší detaily.
Široké možnosti přizpůsobení
Jak už samotný název napovídá, LaptopBar je světelná lišta, která se umisťuje přímo nad vrchní hranu displeje notebooku.
Velkou výhodou je skládací rameno lampičky, díky kterému můžete nastavovat výšku osvětlení u svého laptopu. Podle výrobce složená forma slouží pro lepší soustředění, neboť osvětluje prostor jen pár centimetrů okolo notebooku. Rozložená forma zase maximalizuje zorné pole, pokud kromě počítače potřebujete prosvětlit ještě okolní prostor. V takovém případě je lampička asi 30 cm nad displejem.
Konkrétně LaptopBar osvětluje pracovní plochu notebooku centrálním jasem až 700 lx a zároveň rozšiřuje dobře osvětlenou zónu 300 lx na plochu 50 × 30 cm pro optimální viditelnost a oční komfort.
Nemusíte se ale bát, že by světlo nepříjemně ovlivňovalo samotnou obrazovku. Chytrá lampička totiž využívá technologii 3D okolního osvětlení, takže světelné paprsky jsou vyzařovány mimo samotnou obrazovku. Dokonce ani na velmi lesklých displejích se nemusíte obávat nějakých nepříjemných odlesků, vše záleží na tom, jak lampičku nastavíte.
Vybírat totiž můžete z několika režimů osvětlení. Hlavní světlo osvětlí celý pracovní prostor, režim okolní světlo pak snižuje kontrast mezi prostředím a obrazovkou notebooku.
Díky tomu, že světlo snižuje kontrast mezi tmavou místností a svítící obrazovkou, nejsou naše oči tolik namáhány. Při práci v noci tak v praxi skutečně nejsem tolik unavená, jako když musím pracovat jen na samotném notebooku se svítící klávesnicí, i když jde samozřejmě o subjektivní pocit.
Nastavitelná je intenzita osvětlení, ale také teplota barvy – konkrétně je na výběr sedm stupňů barevné teploty v souladu s normou ANSI, a to v rozmezí 2700 K až 5700 K. Praktický je i bezdotykový snímač, stačí mávnout rukou a lampa se buď zapne, nebo vypne.
LaptopBar si navíc pamatuje preference uživatele a dovede tak inteligentně nastavovat intenzitu osvětlení pode okolního světla a vašich dřívějších nastavení. V šeru a uprostřed naprosté noci tedy automaticky nastaví úplně jinou intenzitu jasu.
Snadná instalace
Nainstalovat lampičku na notebook je velmi jednoduché. V podstatě stačí na víko nalepit speciální magnetickou pásku, kterou můžete v případě potřeby kdykoli sundat, aniž by se poškodil kryt laptopu. V balení jsou přitom hned dvě pásky.
Na tuto pásku se pak pouhým magnetem v případě potřeby přichytí tělo lampičky, které obsahuje i zabudovanou baterii. Teprve na tuto část se připojuje pomocí dalšího magnetu horizontální světelná lišta. Když celé světlo složíte a odmontujete, zůstane na laptopu pouze magnetická nálepka, která se standardně nesundává.
Tento systém uchycení je ideální i pro použití s notebooky, které mají velmi tenký rámeček okolo displeje.
Díky zabudované baterii jsem mohla lampičkou svítit zhruba 2,5 hodiny na jedno nabití, a to při 50% úrovni jasu. Výdrž se samozřejmě bude lišit podle nastavení lampy, nabíjení je realizováno pomocí USB-C kabelu a po straně základny díky LED diodám okamžitě vidíte, jak moc je akumulátor vybitý.
Odolná konstrukce, vyšší cena
Samotná konstrukce lampy působí poměrně robustně. Výrobce se pochlubil, že by měla vydržet bez újmy minimálně 20 000 rozložení, složení, zapnutí i vypnutí. Dokonce by měla fungovat i po pádech z výšky až 120 cm.
Případní zájemci mohou vybírat mezi černým provedením a slonovinově bílou variantou.
V praxi by tak lidem u testovaného kousku mohly vadit snad jen dvě věci. Tou první je nutnost mít na notebooku nalepenou magnetickou samolepku, což přece jen trochu kazí vzhled designových laptopů.
Druhým neduhem, pokud to tak můžeme napsat, je vyšší pořizovací cena. Případní zájemci totiž musí počítat s tím, že je Benq LaptopBar vyjde na několik tisíc korun, podle nákupního rádce Zboží.cz startují ceny na 3190 Kč. A to je suma, za kterou můžete mít už špičkovou herní myš, nebo dokonce i multifunkční tiskárnu.
Na druhou stranu představuje testovaný kousek tu nejlepší lampičku, jakou si v současnosti můžete pořídit.