Článek
Patrně největší rozruch vzbudily nové iPhony, které se představily hned ve třech různých provedeních. Vedle dvou špičkových modelů 11 Pro a 11 Pro Max se ukázal také vůbec nejlevnější jablečný smartphone, který má v názvu pouze číslovku jedenáct.
Levný iPhone se má stát bestsellerem. Omezení se ale najdou
Dva nejvýkonnější iPhony všech dob nahradí i fotoaparát
Nový iPhone 11 přitom nabízí stejný výkon jako dvě dražší varianty, je totiž vybaven stejným procesorem. Navíc je k dispozici v daleko širší paletě barevných provedení. Konkrétně mohou případní zájemci moci volit mezi černou, bílou, žlutou, zelenou, fialovou a červenou variantou. V pastelových barvách působí jablečná novinka velmi moderním dojmem.
S některými kompromisy se ale případní zájemci musí smířit, například kvalitní OLED obrazovku nahradil například obyčejný LCD panel s úhlopříčkou 6,1 palce, k dispozici je také pouze duální optika místo trojitého fotoaparátu. Horší však ve srovnání s dalšími dvěma telefony bude odolnost, k dispozici bude pouze standard IP67, pod vodou tedy přístroj bude schopný pracovat až do hloubky jednoho metru.
Nahradí i PC
Také společnost Samsung ukázala nové želízko v ohni. Řeč je o modelu Galaxy Note10, který láká především na velkou zakřivenou obrazovku a pokročilé dotykové pero, jímž je možné celý přístroj ovládat.
Vůbec poprvé v historii řady Note je navíc desítka k dispozici ve dvou velikostech, dříve byl k dispozici pouze jeden model s větším displejem. Letos jej však výrobce doplnil také menší variantou.
Obě novinky díky vysokému výkonu dokážou zastat také funkci stolního počítače, stačí připojit klávesnici a monitor. Podporována je stejně jako u předchůdce technologie Samsung DeX, kterou výrobce představil již dříve. Na rozdíl od předchůdců ale není potřeba k dispozici žádná speciální dokovací stanice.
Další vlajkové lodi představily například společnosti Sony či Asus. Zatímco první zmiňovaný podnik se snaží zaujmout především filmové nadšence, druhá firma láká díky špičkovému výkonu a hromadě volitelného příslušenství náruživé hráče.
Výjimkou nejsou ani podniky, které navzdory výkonnému hardwaru a prémiovým fotoaparátům lákají na příznivou cenovku. Přesně takovou vlajkovou loď totiž nalezneme v nabídce společnosti Honor.
Sony Xperia 1: nejlepší obrazovka na trhu
Hlavní předností jedničky je obrazovka. Přístroj totiž jako první na světě používá 4K OLED obrazovku s displejem CinemaWide s poměrem stran 21 : 9. Konkrétně jde o panel s úhlopříčkou 6,5 palce.
Zajímavý je právě netradiční poměr stran. Díky tomu se při sledování filmů nezobrazují černé rámečky okolo, ale je skutečně využita celá obrazová plocha. Vhod také přijde u filmových radovánek podpora multidimenzionálního zvuku Dolby Atmos.
Pracovní tempo udává procesor Snapdragon 855, který proti předchůdci nabízí také podporu vysokorychlostního Gigabit LTE. Telefon má tak o 25 % rychlejší CPU a až o 40 % výkonnější GPU. Disponuje také technologií Snapdragon Elite Gaming pro bezproblémové zvládání aplikací a her kladoucích na procesor velké nároky. Operační paměť dosahuje kapacity 6 GB a bude doplněna o úložiště s kapacitou 64 nebo 128 GB.
Další předností Xperie 1 je trojitý fotoaparát na zadní straně telefonu. Ten se hodí pro jakoukoli situaci a světelné podmínky: 16mm objektiv pro širokoúhlé krajiny, univerzální 26mm objektiv a 52mm objektiv pro fotografování na delší vzdálenosti (ekvivalent pro 35mm kinofilm).
Řadu technologií přitom jednička sdílí s oceňovanými fotoaparáty Alfa s výměnnými objektivy od Sony, jde například o automatické ostření Eye AF či možnost sekvenčního snímání rychlostí 10 snímků za sekundu se sledováním AF/AE (autofokus a automatická expozice). Na kvalitu fotoaparátů byl zkrátka kladen velký důraz.
- Klady: špičkové rozlišení displeje, hodí se na sledování filmů
- Zápory: protáhlý displej nemusí vyhovovat každému
- Cena: 19 000 Kč
Asus ROG Phone II: vysoký výkon pro hráče
Vysoký výkon má být jedním z největších lákadel druhé generace herního mobilu od společnosti Asus. Smartphone totiž bude jako první na světě vybaven novým čipsetem Snapdragon 855+, který je nejrychlejší na světě.
Jde o osmijádrový čip, který se skládá z jednoho výkonného jádra Kryo 485 taktovaného na 2,96 GHz, tří podpůrných jader Cortex A76 s frekvencí 2,42 GHz a čtyř úsporných jader Cortex-A55 taktovaných na 1,8 GHz.
ROG Phone II nabídne 6,6palcový OLED displej s vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz. Díky tomu by měl být obraz krásně plynulý i při hraní akčních her. Samozřejmostí je rychlá odezva 1 ms či podpora standardu HDR10, který by měl zajistit dobré barevné podání kontrastně náročných scén.
Novinka od společnosti Asus nabízí hned tři fotoaparáty. Vepředu se pyšní 24MPx selfie kamerou, vzadu je pak duální optika. Konkrétně se jedná o hlavní 48MPx senzor, který je doplněn o 13MPx širokoúhlou kameru.
Případní zájemci se mohou těšit opět na hromadu volitelného příslušenství, díky kterému dovede zařízení zastat funkci kapesní i televizní konzole.
- Klady: množství nabízeného příslušenství
- Zápory: v Česku se zatím oficiálně neprodává
- Cena: 24 000 Kč
Samsung Galaxy Note10 a Note10+: dvě různé velikosti
Jak již samotný název napovídá, větší z dvojice je verze se znaménkem plus v názvu. Ta má 6,8palcový displej s rozlišením Quad HD+, tedy 3040 x 1440 obrazových bodů. Proti tomu základní Galaxy Note 10 nabízí dotykovou plochu o velikosti 6,3 palce a s rozlišením full HD+ (2280 x 1080 obrazových bodů).
Odlišná je také u obou telefonů nabízená výbava, byť oba přístroje staví na osmijádrovém procesoru Exynos 9825, u kterého jsou jednotlivá jádra taktována na 2,7 GHz + 2,4 GHz + 1,9 GHz. Galaxy Note 10+ má totiž k dispozici 12 GB operační paměti, 256- nebo 512GB úložiště, které je možné rozšířit prostřednictvím paměťových karet microSD až o 1 TB, a akumulátor s kapacitou 4300 mAh.
Proti tomu menší Galaxy Note10 disponuje pouze 8 GB operační paměti, 256GB úložištěm a 3500mAh baterií. Slot pro paměťové karty byste u něj hledali marně. Oba telefony navíc přišly o klasický sluchátkový jack 3,5 mm.
V útrobách novinek se stejně jako u všech předchůdců řady Note ukrývá pero S Pen. To bylo ale přepracováno, takže kromě psaní poznámek zvládá i různá gesta. Uživatelé mohou nyní své poznámky upravovat zmenšováním, zvětšováním či měnit barvu textu. Takto lze pouhými několika klepnutími zformátovat a nasdílet zápis z jednání nebo proměnit závan inspirace v editovatelný dokument.
Nově jsou u pera S Pen podporovány také tzv. Air actions, které umožňují částečně telefon ovládat gesty. Díky zpřístupnění SDK pro Air actions mohou vývojáři vytvářet vlastní ovládací gesta, která budou uživatelé moci použít při hraní her nebo při práci s oblíbenými aplikacemi.
- Klady: uživatelé si mohou poprvé vybrat ze dvou velikostí
- Zápory: nemá sluchátkový konektor jack 3,5 mm
- Cena: 24 999 Kč (Galaxy Note10); od 28 999 Kč (Galaxy Note10+)
Honor 20 Pro: cena hraje prim
Nová vlajková loď společnosti Honor využívá vůbec poprvé holografický design. Zadní strana přístroje se tak skládá hned ze tří různých vrstev, což v konečném důsledku vytváří velmi zajímavé odlesky. Přístroj dále láká na bezrámečkový displej s úhlopříčkou 6,3 palce a s rozlišením full HD+, tedy 2340 x 1080 obrazových bodů. Přední kamera se mimochodem ukrývá v průstřelu u levého horního rohu.
Podobně jako u sesterského modelu Huawei P30 Pro základ tvoří 48MPx senzor. Ten se chlubí umělou inteligencí a trojitou stabilizací obrazu. Další dva fotoaparáty s rozlišením 16 a 8 MPx pak nabídnou širokoúhlý záběr 117°, respektive trojnásobný optický zoom. K dispozici je také speciální makro režim pro focení již od 4 cm. Přední selfie kamera nabízí rozlišení 32 MPx.
O pracovní tempo se stará procesor Kirin 980, který kombinuje výkonná a úsporná jádra. V praxi by tak měla být novinka v porovnání s předchůdcem o 20 procent výkonnější, a přitom až o 40 procent šetrnější k baterii. Do vínku dostal přístroj dále 8 GB operační paměti a 256GB úložiště.
Díky 4000mAh baterii výrobce slibuje až 130 hodin přehrávání hudby, až 15 hodin přehrávání videa a až 25 hodin volání v 3G síti. Akumulátor se mimochodem zvládne dobít na 50 procent za pouhých 30 minut. Zamrzí absence bezdrátového nabíjení.
- Klady: velmi příznivá cena
- Zápory: v některých obchodech je přístroj beznadějně vyprodaný
- Cena: 12 990 Kč
Apple iPhone 11 Pro a 11 Pro Max: nejlepší jablečné mobily
Nové iPhony 11 Pro a 11 Pro Max mají představovat nejen to nejlepší v nabídce Applu, ale také napříč celým mobilním trhem. První zmiňovaná novinka sází na 5,8palcový displej, druhá pak na obrazovku s úhlopříčkou 6,5 palce. To jsou mimochodem stejné hodnoty jako u loňských špičkových modelů iPhone XS a XS Max.
Oba nové iPhony designově vycházejí z loňských vlajkových lodí. Mají tedy takřka bezrámečkový displej, který zabírá co možná největší část čelní strany. Pouze v horní části je dotykový panel vyříznutý, aby bylo kam umístit čelní kameru a další senzory.
Srdcem nových iPhonů je čip A13 Bionic s neurální jednotkou pro strojové učení, který nabídne nejen vyšší výpočetní, ale také grafický výkon. Například integrovaná grafická část by si ale měla vzít o 40 procent méně energie než v případě loňského modelu. Obě novinky by tak měly o několik hodin překonat své předchůdce ve výdrži baterie o několik hodin.
Na zadní straně vůbec poprvé v případě jablečných telefonů nalezneme trojitou optiku. Vedle normálního a širokoúhlého záběru díky tomu iPhony zvládnou také pořizovat momentky s dvojnásobným optickým zoomem. Focené objekty si tedy díky třetímu fotoaparátu bude možné přiblížit, aniž by utrpěla celková kvalita snímku.
Výrobce slibuje, že v portrétním režimu bude možné s novou jedenáctkou dosáhnout podobných snímků, jaké vytvářejí profesionální digitální zrcadlovky.
Fotoaparáty nabídnou technologii Deep Fusion. Díky ní bude telefon schopen pořídit najednou až devět snímků, ze kterých následně neurální jednotka vybere ten nejlepší. Ostatní pak využije k dokreslení výsledného snímku, tak aby byla zachycená momentka co nejlepší.
- Klady: OLED displej, kvalita trojitého fotoaparátu
- Zápory: základní iPhone 11 nabízí atraktivnější barevné verze
- Cena: od 29 990 Kč (iPhone 11 Pro); od 32 990 Kč (iPhone 11 Pro Max)
Může se vám hodit na Zboží.cz: