Článek
Intel se na spojení s Tower Semiconductor dohodl loni v únoru. Za ukončení dohody zaplatí poplatek 353 milionů USD.
Intel neuvedl bližší podrobnosti ohledně neschválení regulačními orgány. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje uvedla, že Intel nezískal včas souhlas čínských regulátorů, jak vyžadovala smlouva.
Trh s čipy se potápí, Intel se přesto vyhoupl ze ztráty do zisku
Napjaté vztahy mezi Čínou a USA
Vztahy mezi Čínou a USA jsou napjaté, hlavně kvůli otázkám obchodu, duševního vlastnictví a budoucnosti Tchaj-wanu, což se přenáší i do uzavírání firemních transakcí, zejména u technologických firem. Loni firma DuPont De Nemours zrušila plánované převzetí firmy Rogers za 5,2 miliardy USD kvůli průtahům při získávání souhlasu čínských regulátorů.
Tower Semiconductor se specializuje na analogové čipy, které se používají v automobilovém průmyslu, mobilní komunikaci, ve zdravotnictví a v letecké dopravě. Akvizicí si Intel chtěl upevnit pozici na trhu, kterému vládne tchajwanská společnost TSMC, což je největší smluvní výrobce čipů na světě.
Intel letos v červenci oznámil, že investuje 25 miliard USD do výstavby továrny v Izraeli. Podle izraelské vlády je to největší zahraniční investice v zemi. Továrna se má otevřít v roce 2027.
Hospodářské výsledky
Americký výrobce čipů zaznamenal ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,48 miliardy dolarů (32 miliard Kč), zatímco v předchozím období před rokem utrpěl ztrátu 454 milionů dolarů (bezmála 10 miliard Kč).
Dosáhnout takového zisku se podařilo, i když celkové tržby meziročně klesly o 15 procent na 12,95 miliardy dolarů (284,6 miliardy Kč). Zástupci společnosti o tom informovali v oficiální zprávě o hospodářských výsledcích.
Vyšší zisk je přičítán podle serveru CNBC především divizi počítačů. Pokles v prodeji počítačových procesorů se ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, kdy společnost čelila vysokým ztrátám a propadům tržeb, zpomalil.
Tržby z této divize klesly meziročně o 12 procent na 6,8 miliardy dolarů (149,4 miliardy korun). V prvním čtvrtletí byl propad prodeje 38 procent, což bylo způsobeno celkovým snížením zájmu o osobní počítače.
Intel však věří, že situace se za druhou polovinu roku zlepší, a předpokládá oživení na trhu. Zda tomu tak skutečně bude, se pochopitelně ukáže až v nadcházejících měsících.