Článek
Provozovatel sítě Instagram, který stojí zároveň za sociální sítí Facebook či chatovací aplikací WhatsApp, přislíbil, že nová pravidla začnou platit během následujících svou měsíců. Týká se to však pouze Spojených států, Velké Británie, Kanady a Austrálie.
Například v Evropské unii by měla ochrana nezletilých na instagramu začít fungovat až příští rok. Společnost zároveň oznámila, že ochrana nezletilých bude v budoucnu zavedena také na dalších platformách, které provozuje.
V praxi bude nově zavedené nastavení soukromí znamenat, že obsah sdílený nezletilými uživateli bude přístupný pouze pro schválené sledující. Tato změna si klade za cíl ochránit soukromí dospívajících, kteří jsou často vystaveni on-line šikaně nebo nevyžádaným kontaktům od neznámých osob.
Soudu se Meta vyhne. Odškodné 33 miliard korun za sběr dat uživatelů ale zaplatí
Omezení interakcí
Další významnou změnou je omezení interakcí na platformě. Soukromé zprávy budou moci teenagerům psát pouze ti uživatelé, které sledují nebo s nimiž již byli v kontaktu. Zároveň bude omezeno označování účtů nezletilých ve veřejných příspěvcích od lidí, které nesledují.
Meta také plánuje zavedení automatické aktivace funkce „Skrytá slova“, která odfiltruje urážlivé komentáře a žádosti o soukromé zprávy obsahující nevhodné výrazy. Cílem je snížit šíření on-line šikany, která je pro dospívající uživatele na sociálních sítích často traumatizujícím zážitkem.
Zároveň bude spuštěn tzv. noční režim, jenž omezí notifikace během večerních hodin. Aby se omezilo nadměrné používání platformy, bude mezi 22:00 a 07:00 automaticky aktivován režim spánku. V tomto období nebudou uživatelům doručovány notifikace a systém bude odesílat automatické odpovědi na soukromé zprávy.
„Nová ochranná opatření se zapnou automaticky pro všechny uživatele mladší 16 let,“ uvedla společnost Meta v oficiálním prohlášení.
Rodiče nezletilých budou mít možnost rozhodnout, zda jejich děti mohou některá z těchto nastavení změnit na méně přísná. K tomu však bude nutné aktivovat funkci rodičovské kontroly.
Uživatelé starší 16 let budou mít větší kontrolu nad svým účtem a budou si moci tato nastavení upravovat sami.
Zhoršení duševního zdraví?
Meta byla v posledních měsících kvůli ochraně dětí na sociálních sítích pod velkým tlakem, v USA dokonce kvůli tomu čelí žalobám podaným ve více než třiceti státech. Ty obviňují společnost z nedostatečné ochrany mladých uživatelů a z toho, že přispívá ke zhoršování jejich duševního zdraví.
Kritici tvrdí, že platformy jako Instagram a Facebook jsou záměrně navrženy tak, aby podporovaly závislost u mladých uživatelů, což má negativní dopad na jejich psychickou pohodu.
Podobné kritice čelí i konkurenční sociální síť TikTok, která se rovněž stává terčem diskusí ohledně vlivu na zdraví nezletilých.
Meta se brání tím, že podniká aktivní kroky k ochraně nezletilých a že nová opatření jsou součástí snahy o vytvoření bezpečnějšího online prostoru. Zda to však bude stačit na umlčení kritiků a urovnání soudních tahanic, zatím není vůbec jasné.