Hlavní obsah

Indie se chystá zakázat kryptoměny, počítá i s pokutami

Dillí

Indie chystá zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Agentuře Reuters to řekl jeden z vyšších vládních úředníků obeznámených s plánem. Zákon by byl ranou pro miliony investorů, kteří mají o kryptoměny zájem a Indie by se stala první velkou zemí, kde bude držení kryptoměn nelegální. Indické ministerstvo financí se k tomu zatím nevyjádřilo.

Foto: Jim Urquhart, Reuters

Logo bitcoinu

Článek

Návrh zákona kriminalizuje držení, vydávání, těžbu i obchod a převody kryptoměn. Představuje tak jedno z nejpřísnějších opatření vůči kryptoměnám na světě a je v souladu s lednovým vládním programem, který vyzval k zákazu soukromých virtuálních měn, jako je bitcoin. Místo toho chce vláda vytvořit základ pro oficiální digitální měnu.

Zákon dá podle úředníka současným majitelům kryptoměn šest měsíců na to, aby se těchto aktiv zbavili. Pak bude stát vyměřovat pokuty. Schválení zákona by neměl být problém, protože vláda premiéra Nárendry Módího má v parlamentu pohodlnou většinu.

Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a obchodování s kryptoměnami Čína. Ani Peking ale za vlastnictví kryptoměn netrestá.

Nvidia sníží výkon herních grafik. Kvůli těžařům

Hardware

Objem transakcí s kryptoměnami se v Indii navzdory hrozbě zákazu zvyšuje. Podle odhadů z odvětví zhruba osm milionů lidí investovalo do kryptoměn 100 miliard rupií (30,3 miliardy Kč). Oficiální statistika však neexistuje.

Počet registrací a příliv peněz na místní kryptoměnovou burzu Bitbns je podle jejího provozovatele až 30krát vyšší než před rokem. Jedna z nejstarších burz v Indii Unocoin získala v lednu a v únoru navzdory obavám ze zákazu 20 000 uživatelů.

Vládní panel v roce 2019 doporučil až deset let vězení pro lidi, kteří budou těžit, vytvářet, držet, prodávat, převádět, zbavovat se, vydávat či obchodovat s kryptoměnami. Zdroj odmítl sdělit, zda nový zákon obsahuje vězení i pokuty, neposkytl ani žádné další podrobnosti. Uvedl jen, že diskuse je v závěrečné fázi.

Hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin o víkendu vystoupila na rekordních 61 781,83 dolaru (1,36 milionu Kč). V pondělí ale cena více než pět procent ztrácí a bitcoin se obchoduje zhruba za 56 000 USD, dopoledne se cena propadla až pod 55 000 USD.

Bitcoin pokořil nový rekord. Jedna mince se obchodovala za 61 500 dolarů

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Související témata:

Související články

Bitcoin se opět blíží rekordnímu kurzu

Únor zakončil bitcoin obřím propadem o 11 tisíc dolarů (241 340 Kč) během jediného dne, což celou řadu investorů znejistilo. A ve znamení poklesu byl celý...

Výběr článků

Načítám