Hlavní obsah

Huawei získal zakázku od ministerstva financí

Praha

Čínská společnost Huawei přes českého partnera Huatech zvítězila ve veřejném tendru ministerstva financí na dodávku síťových prvků v rámci rozšíření datové optické DWDM sítě. Rozhodla nejnižší nabídnutá cena. Huawei rovněž získal projekt ve Státní tiskárně cenin. Uvedl to ve středu server Lupa.cz.

Foto: Jason Lee, Reuters

Logo společnosti Huawei

Článek

Zakázka na financích vyšla na 9,66 milionu korun bez DPH, přičemž zhruba 8,5 milionu Kč padlo na hardware. Dalšími účastníky tendru byly firmy Anect, TTC Marconi, 3S.cz a Your System.

Huawei a Huatech dodají síťové DWDM technologie do čtyř objektů, kde ministerstvo financí funguje a které jsou mezi sebou propojeny optickou sítí. Jde o centrálu ministerstva v ulici Letenská, pobočku v ulici Voctářova, finanční úřad v Lazarské a také objekt Na Vápence. Tam funguje datové centrum spadající pod Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS), což je subjekt, který pro finance zajišťuje provoz IT. Nového datacentra v Zelenči u Prahy, rovněž spadajícího pod SPCSS, se tato zakázka netýká.

Huawei státní tendr vyhrál několik měsíců poté, co před touto společností varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ministerstvo financí uvedlo, že s tímto vědomím k zakázce přistupovalo a případná rizika vyhodnotilo.

Ministerstvo financí není jedinou státní či polostátní institucí, kde podle Lupy lze DWDM technologie od Huawei najít. Huatech a AMI Praha jako partneři čínského podniku stojí za obnovou DWDM sítě v rámci datových center ČEZ a Huawei také vyhrál zakázku na vybavení nového datacentra pro ČEZ.

Pro Ředitelství silnic a dálnic ČR zase vybudoval síť, přes kterou procházejí data týkající se české silniční a dálniční dopravy. Huawei vedle toho vyhrál i síťovou zakázku pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium, kam dodává switche, routery či WDM technologie. Nedávno firma vyhrála i projekty na ministerstvu kultury či v České televizi.

DWDM je technologie, která umožňuje přenášet optické signály na různých vlnových délkách.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám