Článek
Možnost, že umělá inteligence bude pomáhat v některých aspektech hraní, se rýsuje už nějakou dobu. Microsoft totiž pracuje na nové funkci chatbota Copilota vylepšující herní proces. Spuštěna by měla být v dubnu zatím pouze v mobilní verzi pro uživatele služby Xbox Insider. Později by se funkce měla objevit také na Xboxu a PC, píše TechRadar.
Funkce Copilot for Gaming by tedy měla uživatelům pomáhat ve hře, včetně přizpůsobení si věcí na míru. „Copilot v kontextu Xboxu musí být o hraní, musí být přizpůsoben vám, způsobu, jakým rádi hrajete, a měl by vám pomoci dostat se ve hře dál, být vaším společníkem a pomoci vám spojit se s rodinou a komunitami,“ řekla viceprezidentka Gaming-AI Microsoftu Fatima Kardarová v nejnovějším dílu Xbox Podcastu.
Podle Kardarové by se umělá inteligence v rámci hraní měla objevit jenom v případě, že to bude potřeba a když si o to uživatelé požádají.
„Nejde jen o to, že se AI objeví, aby vám pomohla, ale o to, že se objeví ve správnou chvíli. Nesmí být rušivá a nesmí se objevit uprostřed hry,“ vysvětlila. „Nejdůležitější ale je, aby si to lidé vyzkoušeli. Čím více jich to udělá, tím více se Copilot naučí,“ dodala.
ChatGPT jako pomocník při hraní
Kromě nové funkce Copilota podle novináře Erica Hala Schwartze z webu TechRadar mohou uživatelé v rámci hraní používat také ChatGPT. I ten podle něj může být překvapivě příjemným společníkem v herním procesu.
Ať už se jedná o herního průvodce, nebo vedení v reálném čase, ChatGPT to zvládá s přehledem, včetně mapování všech vedlejších misí sběratelských předmětů a skrytých tajemství.
Schwartz k tomu použil nástroj Deep Research, jako příklad využil dvě hry Spider-Mana 2 (2023) a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (2023).

Ukázka ze hry Marvel's Spider-Man 2
Umělá inteligence na základě jeho preferencí dokázala vytvořit důkladný herní plán, který obsahoval nejen vše, co by měl uživatel hledat, ale dokonce i to, čemu dát v různých fázích příběhu přednost. Například optimální trasy ke sběratelským předmětům, tipy k získání žetonů, vylepšení nebo návrhy bojových postupů přizpůsobených různým typům střetnutí.
Chatbot také uměl poradit s herními strategiemi, mechanikami a výběrem dalšího titulu. Například v případě hry Hogwarts Legacy (2023), ve které je nutné kombinovat různá kouzla a bojové kombinace, byl schopný vysvětlit všechny herní mechaniky jednodušším způsobem, navrhnout strategie nebo poradit ohledně synergie některých kouzel, speciálních kombinací a různých dalších variant.

Ukázka ze hry Hogwarts Legacy
Co se týče výběru nové hry, pokud by se uživateli například líbil český titul Kingdom Come: Deliverance II (2025), chatbot by mu měl nabídnout několik alternativ včetně videoher, jako je Mount & Blade II: Bannerlord (2020), A Plague Tale: Requiem (2022), The Witcher 3: Wild Hunt (2015), Chivalry 2 (2021), Mordhau (2019). Vše by měl také doplnit popisem, proč vybral právě tento herní titul a jak odpovídá daným preferencím.