Článek
Hned v prvních letošních týdnech k tomu přispěla společnost Microsoft, když oznámila, že za studio Activision Blizzard 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun).
Po úspěšném dokončení celého obchodu by se měl americký softwarový gigant proměnit v třetí největší herní firmu na světě, alespoň tedy co se tržeb týče. Zařadí se tak těsně za společnosti Tencent a Sony. Obchod ale musí ještě posvětit regulační orgány.
Americký softwarový gigant se tak nově stane majitelem celé řady zvučných jmen herního světa – zmiňme alespoň Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot a StarCraft.
Největší herní koupě všech dob. Microsoft dá 1,5 bilionu za vydavatele Call of Duty či Warcraft
Loňský rok byl silný
Už teď je tak objem obchodů na trhu videoher poblíž rekordních 85 miliard dolarů z loňského roku. Loni firmy oznámily více než 1159 transakc a co do objemu v dolarech to byl téměř trojnásobek proti roku 2020.
Pandemie zahájila novou éru mobilních her. Zpřístupnila je novým hráčům a k přechodu z konzolí na telefony přiměla i starší hráče. Odvětví se také ve snaze o nové zdroje příjmů konsoliduje. Stírá se tak hranice mezi společnostmi, které vytvářejí hry určené pro osobní počítače a těmi pro mobilní zařízení.
"Právě teď jsme uprostřed velkého počtu obchodů a trh je stále velmi žhavý," cituje agentura Reuters Michaela Metzgera z Drake Star. Očekává se, že velké akvizice by mohly provést některé společnosti, které zatím nepředstavily žádné velké hry, jako je Amazon a Netflix, říká Metzger. V úvahu by pro ně podle něj přicházely některé asijské firmy.
Může se vám hodit na Zboží.cz: