Článek
„Někteří píší, jiní dokumentují, další pomáhají materiálně. My tvoříme videohry. A ty už dávno nejsou jen o zábavě. Pomáhají chápat zkušenosti a zážitky, kterými si hráč v reálném životě nikdy nemusel projít. Cílem naší iniciativy je pomocí her přiblížit co největšímu publiku obraz o situaci u našeho východního souseda,“ uvedla jedna z organizátorek nového projektu Veronika Golianová.
Všechny hry jsou k dispozici zadarmo na webu playforukraine.eu. Aktuálně je k mání pět titulů a další jsou v přípravě. Na stránky přitom herní tvůrci mohou připojit vlastní hry, které nějak souvisí s válečnými konflikty.
Jednou z her zařazených do projektu je Point of No Return. Ta hráče přenese do válkou zmítaného města, přičemž jeho úkolem bude dostat se na okraj – a zachránit si tak holý život. Disinfo-Checker ukazuje, že války se nevedou jen na bojištích, ale také v kyberprostoru.
Ve videohře 3 slova si hráči vyzkouší simulaci hoaxu, náročného rozhovoru s rodiči i to, jaké to je, vyrovnat se s mentálně náročnou situací. Between the Siren's Call je atmosférická adventura, která hráčům ukáže, jaké to je, skrývat se před bombardováním a dalšími nástrahami, kterým musí lidé ve válce čelit.
Přes 70 milionů Rusů přijde o svůj koníček. Kvůli sankcím herních gigantů
Tvůrci jednotlivých titulů věří, že „hry jako moderní vzdělávací nástroj poslouží k lepšímu pochopení konfliktu a pomohou rodičům či školám otevřít diskusi s dětmi o tom, co se děje za našimi hranicemi“.
Za iniciativou stojí herní studia a iniciativy Impact Games, Incidental Minds, Bored Monkey, Slovak Game Developers Association, Bratislava Game Jam a Dark Vision Games.