Článek
Vědci si díky hře mohou otestovat následující hypotézu: když je člověk vystaven očividné lži a je mu ukázáno, jak propaganda funguje, snadněji pak odhalí důmyslnější nepravdy a polopravdy.
„Když se vcítíte do někoho, kdo se vás snaží obelhat, lépe pak odhadnete toho, kdo se vás bude snažit podvést,“ říká Sander van der Linden, sociální psycholog pracující na univerzitě v Cambridgi. Hráč tak musí ve hře vytvářet falešné zprávy a manipulovat veřejným míněním.
Poplašné zprávy o mezinárodní politice
Vypouští na internet, pochopitelně pouze v rámci herního světa, poplašné zprávy o mezinárodní politice, globálním oteplování nebo o genetickém inženýrství, píše telegraph.co.uk.
V jednom z prvních úkolů například vypustí do světa zprávu pod účtem Donalda Trunpa ve znění: „Vyhlašuji válku Severní Koreji.“ Hráč, a možná i leckterý čtenář, si zprvu ani nevšimne drobného detailu ve jméně amerického prezidenta: Trunp místo Trump. Účet a zpráva jím zveřejněná vypadají na první pohled jako oficiální, ale ve skutečnosti jsou falešné. A podobných chytáků a triků pozná hráč celou řadu.
Hra Bad News je zatím jen v angličtině zdarma k vyzkoušení na fakenewsgame.org.