Článek
„Stojíme na straně globálního společenství a doufáme v naději na mír a rychlé ukončení utrpení na Ukrajině. Proto již nyní nejsou hry od Nianticu ke stažení v Rusku a Bělorusku, i stávající herní účty budou pro tamní obyvatele v krátké době pozastaveny,“ uvedli zástupci herního studia na Twitteru.
Niantic stojí za tituly Ingress, Transformers: Heavy Metal či například Pikmin Bloom. Tou vůbec nejznámější a nejúspěšnější hrou tohoto studia je Pokémon Go, která se těší takovému zájmu především proto, že hráči musejí aktivně hledat pokémony ukryté různě po městě. Stačí spustit aplikaci v chytrém telefonu a podle mapy vyrazit „na lov”.
We stand with the global community in hoping for peace and a rapid resolution to the violence and suffering in Ukraine. Niantic’s games are no longer available for download in Russia and Belarus, and gameplay will also be suspended there shortly.
— Niantic 🧭 (@NianticLabs) March 11, 2022
Samotný odchyt probíhá prostřednictvím zabudované kamery v mobilu nebo tabletu. Přes displej mobilního zařízení totiž ve skutečném prostoru uživatelé virtuální příšerky vidí. Hra tedy staví na principu tzv. rozšířené reality. Na displeji telefonu je schopna vykreslit virtuální předměty v reálném prostředí.
Přesné počty hráčů titulu Pokémon Go v Rusku a Bělorusku podnik nezveřejnil.
Tlak herních společností
Tlak herních společností kvůli agresi na Ukrajině se v posledních dnech velmi stupňuje. Už ve čtvrtek oznámila japonská společnost Sony Interactive Entertainment, že v Rusku pozastavuje prodej herních konzolí PlayStation, ale také veškerého příslušenství, her a dalšího softwaru.
Vyřazen z provozu byl na území Ruska také obchod PlayStation Store, což znemožňuje nákup her, ale zároveň i přístup ke dříve zakoupeným titulům či předplatnému PlayStation Plus.
Žádná zábava a hraní. S Ruskem končí kvůli válce Sony i Nintendo
Ke stejnému kroku se odhodlal také japonský herní gigant Nintendo. Zástupci podniku oznámili, že stopli všechny dodávky konzolí Switch do Ruska. Oficiálně to ale nedali do spojitosti s násilím na Ukrajině, ale s „logistickými a distribučními problémy“. Nintendo ale zároveň pozastavilo možnost plateb ve svém internetovém obchodě na území Ruska, což v podstatě eliminuje možnost nákupu softwaru.
Již v minulém týdnu se z ruského trhu stáhl také americký Microsoft, který společně se Sony a Nintendem patří ke třem největším herním výrobcům na světě. Z Ruska se kvůli rozpoutání války na Ukrajině stáhly také další velké technologické společnosti – například Apple, IBM, Samsung, Dell, Nokia, Epson, Eset, Avast či Panasonic.