Článek
"Bezpečnostní mezery s ratingem 'high risk' dovolují útočníkovi převzít kontrolu nad napadeným počítačem a získat z něj uložená data. Na opravě nalezených chyb jsme pracovali několik posledních týdnů," sdělil Chris Hofmann, který je zodpovědný za vývoj prohlížeče.
O dvou z celkem desíti závad, které postihly starší verzi Firefoxu, tedy variantu 1.0.4, informovala již v červnu společnost Secunia. Podle Mozilly, která nový Firefox zpřístupnila v úterý, bude přepracovaný kód programu také mnohem stabilnější než dříve.
Mozilla za objevení mezer platí
Mozilla se o hojném počtu bezpečnostních děr dozvídá díky velké členské základně, jejíhož úsilí si velmi cení. Organizace například zaplatila koncem března 500 dolarů (asi 12 500 korun) německému programátoru Michaelu Kraxovi za každý z pěti problémů, které nalezl ve Firefoxu.
"Systém 'bug bounty program' (odměny za nalezené chyby) jsme založili především proto, abychom podpořili členy naší komunity, kteří zjistí v softwaru zatím neznámé mezery. Bug hounty program je jednou z cest, jež nám pomáhá vytvářet bezpečnější a stabilnější aplikace," dodal Hofmann.
Firefox 1.1 pravděpodobně už v srpnu
Firefox 1.0.5 je prvním updatem populárního internetového prohlížeče od 11. května, kdy vyšla verze 1.0.4, která řešila tři bezpečnostní chyby. Uživatelé, jež chtějí povýšit na Firefox 1.0.5, musejí počítat se stažením 4.7MB balíku. Nová varianta Firefoxu, jež ponese označení 1.1, se objeví pravděpodobně v srpnu nebo září.
Narozdíl od těch současných však nebude vyžadovat kompletní reinstalaci celé aplikace (dnes, když instalujete Firefox 1.0.5, tak se starší 1.0.4 neaktualizuje, do počítače totiž nahráváte zcela "nový" prohlížeč), ale bude se záplatovat po částech, stejně jako například Internet Explorer od Microsoftu.
Tržní podíl Firefoxu dosáhl v USA téměř 7 procent
Podle analytické společnosti WebSideStory dosáhl koncem dubna v USA podíl prohlížeče Mozilla Firefox téměř sedmi procent. Obliba konkurenčního Internet Exploreru vykazuje setrvalý pokles, k témuž období jej používalo kolem 87 procent Američanů.
V Evropě je situace daleko příznivější: květnová analýza francouzské společnosti Xitimonitor prokázala, že Firefox používá ve Finsku kolem 30 procent internetových surfařů. Druhé místo si s 24,4 procenty drží Němci, které v těsném závěsu sledují Maďaři (22,6 %).