Hlavní obsah

Kočičí hrdina z videohry Stray přináší pomoc pro skutečné kočky

New York

Rezavá kočka, která je hlavním hrdinou nové počítačové hry Stray, zvládá ve zchátralém virtuálním městě chodit po rezavých trubkách, skákat přes překážky i dešifrovat záhady, její popularita však zároveň pomáhá kočkám ve světě reálném. Píše o tom agentura AP, která si všímá, jak se hra stala prostředkem sbírání peněz pro kočičí útulky nebo jiné charitativní iniciativy spojené s těmito domácími mazlíčky.

Upoutávka na videohru StrayVideo: archív tvůrců

Článek

Někteří hráči začali hru živě vysílat a vybírat při tom peníze prostřednictvím internetových dárcovských platforem. Jeden fanoušek z Omahy ve státě Nebraska například za čtyři a půl hodiny trvajícího přenosu vybral pro lokální útulek 1500 dolarů (přes 36 000 Kč).

„Livestreaming” pro charitativní účely není ve světě videoher ničím novým, ovšem ohlas, jaký hra Stray („zatoulaný”) rychle vzbudila mezi milovníky koček, je podle AP mimořádný. V den, kdy titul vstoupil do prodeje, byl čtvrtou nejvíce vysílanou a sledovanou hrou na Twitchi, uvedla streamovací platforma.

Foto: archív tvůrců

Ukázka z videohry Stray

Stray se po svém červencovém vydání rychle stala internetovým fenoménem, napsala na svém webu televize CNN. Hra je zasazená do dystopického prostředí, které hráči objevují z perspektivy čtyřnohého protagonisty.

Utíkají s ním před nepřáteli a řeší hádanky, zatímco mohou také provádět zcela běžné kočičí kousky, jako je chození po zábradlí nebo shazování věcí na zem. Vydavatel Annapurna Interactive čísla o prodejích hry nepublikoval, Stray se nicméně podle služby SteamDB už dva týdny na platformě Steam drží na pozici nejprodávanějšího titulu.

Van Goghův obraz Hvězdná noc ožil ve hře Minecraft

Hry a herní systémy

Vedle hráčů vybírajících peníze pro útulky se do charitativních činností zapojili i tvůrci hry. Annapurna poskytla několik kopií dvěma agenturám, které zachraňují kočky a nabízejí je k adopci, aby je rozdaly v loteriích, píše AP. Iniciativa vynesla několik tisíc dolarů. Distribuční společnost kromě toho darovala 1000 dolarů a na jeden víkend si pronajala kočičí kavárnu v New Yorku, kde si lidé mohli novou hru vyzkoušet.

Stray pochází z dílny francouzského týmu BlueTwelve Studio, jehož tvůrci se netají tím, že se řadí mezi vlastníky a milovníky koček. Velkým zdrojem inspirace údajně byla rezavá kočka jednoho ze spoluzakladatelů, která byla nalezena v ulicích Montpellieru, kde herní studio sídlí. „Rozhodně doufám, že by to mohlo některé lidi inspirovat, aby pomohli skutečným zatoulaným kočkám,” řekl producent Swann Martin-Raget.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Související témata:

Související články

Malá herní studia ohrožuje pirátství

Malá česká herní studia ohrožuje pirátství. Tvůrci počítačových her, kteří nemají tak velký kapitál jako velká mezinárodní studia, jsou často existenčně...

Polda 7 se vyhoupnul mezi nejprodávanější hry

V polovině minulého měsíce si odbyl premiéru Polda 7. Vývojáři si už krátce po představení stěžovali, že zájem je utlumen kvůli počítačovým pirátům, kteří na...

Výběr článků

Načítám