Článek
Ne všechny společnosti svým zákazníkům umožní před koupí LCD panel či novou sexy televizi vybavenou plochým displejem vidět po delší dobu - tedy tak, aby dokázali odhalit, zda obrazovka produktu neobsahuje jeden či více vadných pixelů.
Výrobci LCD panelů reklamace displejů s větším množstvím vadných tranzistorů přijímají - liší se však počtem chybných pixelů, které k vrácení daného zboží postačuje. Například společnost Dell vymění notebook či displej s 6 a více vadami. Uživateli, který se na drahý LCD panel/notebok dívá z 50 centimetrů, však určitě musí vadit i jeden jediný vadný pixel, který pak dokáže zničit dojem z libovolně hezké fotografie či filmu.
Anketa: Vlastníte LCD panel s vadnými body a vadí vám? |
Kupovat dnes LCD displej či výrobek jej v sobě obsahující je lepší takzvaně "na dálku" - přes internet. Při takto provedené koupi totiž máte ze zákona celých 14 dnů na důkladné otestování výrobku, kdy ho v tomto termínu můžete bez udání důvodu vrátit. Jestliže LCD displej zakoupíte v kamenné prodejně osobně, pak s reklamací jednoho vadného pixelu těžko pochodíte - velice pak záleží na reklamačních podmínkách společnosti či výrobce produktu.
První vlaštovkou se zdá být společnost Samsung a její garance nuly vadných pixelů pro výrobky zakoupené v roce 2005.
Dead Pixel Buddy
Použití programu Dead Pixel Buddy je velmi jednoduché. LCD panel podrobíte sledu testů, kdy na něm zobrazíte několikero barev od černé, červené, modré, zelené a bílé a snažíte se najít vadný pixel, který výsledný obraz kazí.
Anketa
LCD panel a vadné pixely
Barevný LCD displej je tvořen milióny pixelů, z nichž každý obsahuje tři tranzistory barvy červené, zelené a modré. Vadný pixel (dead pixel) je jednoduše řečeno bod, který má jeden nebo všechny z těchto tří prvků poškozeny tak, že neustále svítí či je pohaslý. 17" palcová LCD obrazovka je tvořena zhruba čtyřmi milióny tranzistorů. I proto se v ní může objevit několik defektních bodů, ke kterým se výrobci panelů následně nechtějí hlásit.