Článek
(od našeho zpravodaje)
Zběhlejší hráči patrně již vědí, že se bavíme o NPC (z anglického non-player character). Jde o postavy, které nejsou ovládány hráčem, ale počítačem. V jednotlivých titulech slouží k tomu, aby herní světy nebyly tak nudné a vtáhly nás více do celého děje. Nicméně chování některých NPC je doslova žalostné.
Změnit by to měla technologie Nvidia ACE (Avatar Cloud Engine), která byla představena společně s novými grafickými kartami z edice GeForce RTX 50, o nichž Novinky.cz informovaly již dříve.
CES 2025: Za 16 i 59 tisíc korun. Ceny špičkových karet od Nvidie už nejsou tajemstvím
CES 2025: Z mobilu se stane robot. Stačí připojit tělo
Technologie ACE využije pokročilé AI akcelerátory, které nové grafiky nabízejí. Autonomním postavám ve hře pak vdechne umělá inteligence zcela nový život. NPC budou schopni díky AI vnímat okolí, plánovat akce a dynamicky reagovat na herní situace, což přidá hernímu zážitku nový rozměr.
Minulostí by tak měly být hloupé vedlejší postavy v hrách, které se budou jen tak bezcílně bloumat po ulicích, bourat nerealisticky do překážek a hráče svou přítomností spíše rozčilovat.
První podporované videohry
Samozřejmě technologii Nvidia ACE budou muset tvůrci integrovat přímo do svých her. Už nyní byla oznámena podpora například v PUBG: Battlegrounds, kde NPC využívají umělou inteligenci k analýze situací, plánování strategií a spolupráci s hráči v reálném čase, čímž zvyšují šance na přežití v nekompromisním herním světě.
Titul InZOI je inovativní simulací života, postavy Smart Zoi díky nové technologii přizpůsobují své chování na základě životních cílů a měnících se herních podmínek. Dalším příkladem je MIR5 od společnosti Wemade Next, kde jsou bossové řízeni rozsáhlými jazykovými modely (LLM). Díky tomu mohou dynamicky měnit taktiku podle způsobu vedení hry, což přináší nečekané výzvy a intenzivnější zážitky.
Tvůrci budou mít k dispozici ale daleko více vychytávek, díky kterým budou moci své tituly proměnit na fotorealistické dílo. Například nová technologie RTX Neural Faces dovoluje vytvořit detailní a stabilní digitální obličej i z jednoduchého rastrovaného obrazu.
Když se tato technologie spojí s pokročilými metodami ray tracingu vlasů, kůže a geometrie, vzniká úplně nová úroveň realismu.
Fotorealistické světy
Zapomenout nesmíme u nových karet ani na podporu ray tracingu. Jde o technologii, která se v posledních letech začala hojně využívat v moderních hrách. Díky tomuto standardu nabídnou jednotlivé tituly reálnější vykreslování grafiky ve hrách. Grafické karty s jádry Nvidia totiž dovolují vypočítat přesné stíny, odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.
Děj příslušného titulu dokáže nabrat úplně jinou atmosféru, když v krvelačné vřavě vidíte lehce se pohupující vlnky v protékající řece nebo zahlédnete sebe samého s puškou v ruce v odrazu okna. I pouhá rozsvícená lampička dovede vdechnout díky realističtějšímu vykreslení stínů hororový nádech prakticky jakékoliv místnosti.
Nové grafiky díky architektuře Blackwell využívají k vykreslování materiálů, odlesků a světelných efektů AI, podle tvůrců tím startuje nová éra ray tracingu – nové tituly by tak kvalitou měly být srovnatelné s filmovou produkcí.
Všechny nabízené technologie grafických karet Nvidia z rodiny GeForce RTX 50 a si můžete připomenout v našem dřívějším článku.