Článek
Na první pohled se mohlo zdát, že si chce vedení Epic Games pouze přivydělat. Jak jinak si vysvětlit, že z ničeho nic minulý týden mohli hráči nakupovat o 20 % levněji ve Fortnitu virtuální měnu V-Bucks, která se používá k nákupům oblečků, tanečků a dalšího vybavení.
Háček byl v tom, že tvůrci slavného titulu neprodávali virtuální měnu na mobilních přístrojích prostřednictvím App Store a Google Play, ale skrze alternativní platební bránu. To je přitom v přímém rozporu s pravidly těchto internetových obchodů od Googlu a Applu. Oba podniky proto už na konci minulého týdne nekompromisně vyřadily Fortnite ze své nabídky.
Apple a Google zakročily proti tvůrcům Fortnitu, hru stáhly ze svých obchodů
Přesně na to ale vedení Epic Games podle všeho čekalo. Záhy totiž následovala žaloba na obě společnosti, že mají na mobilním trhu monopol a že zneužívají své postavení. Tvůrci Fortnitu poukazují především na to, že z každé uskutečněné platby si společnosti strhávají 15 až 30 %, což v celkovém objemu tvoří desítky milionů dolarů.
Google a Apple nejsou kvůli poplatkům terčem výtek poprvé, v minulosti již podobné spory řešilo několik softwarových tvůrců. Oba giganty nicméně vždy svorně tvrdily, že poplatky jsou nezbytné pro rozvoj a správu internetových obchodů.
Bude tedy zajímavé sledovat, jak v celém sporu rozhodne soud. Celý spor totiž není pouze v rovině Epic Games vs. Apple a Google, ale mohl by nastavit zcela nová pravidla pro celý trh.
Jisté je nicméně to, že spor technologických gigantů doléhá v současnosti především na samotné hráče, kteří si na iPhony, iPady a telefony či tablety s Androidem nemohou Fortnite stáhnout.
Fortnite má na čtvrt miliardy uživatelů, což z něj dělá nejúspěšnější on-line multiplayerový titul současnosti, jak připomněl server The Verge. Jde o Battle Royale hru, ve které se uživatelé převtělí do role přeživších, kteří v postapokalyptickém světě bojují o své místo pod sluncem s ostatními hráči. Vyhrává ten, kdo zůstane jako poslední stát na nohou. Hrát je přitom možné i v týmech.