Článek
Přelomový případ iniciovaný Richardem Lloydem, aktivistou za práva spotřebitelů a bývalým ředitelem časopisu Which?, se snažil rozšířit britský režim hromadných žalob tak, aby zahrnoval i nároky na odškodnění za údajné zneužití údajů, a to i v případě, že nedošlo k žádné zjevné finanční ztrátě nebo újmě.
Lloyd tvrdí, že Google v letech 2011 a 2012 tajně získal osobní údaje více než pěti milionů uživatelů iPhonů. Americká internetová společnost podle iniciátora kauzy obešla výchozí nastavení ochrany osobních údajů v prohlížeči Safari, sledovala historii prohlížení internetu a získaná data používala ke komerčním účelům.
Google musí zaplatit 60 miliard. Soud EU zamítl stížnost proti antimonopolní pokutě
"Jsme hořce zklamáni, že nejvyšší soud neučinil dost pro ochranu veřejnosti před společností Google a dalšími velkými technologickými firmami, které porušují zákon," konstatoval Lloyd. Jeho právní zástupce James Oldnall z advokátní kanceláře Milberg to označil za "temný den, kdy byla chamtivost firem oceněna výše než právo na soukromí".
Společnost Google uvedla, že se již léta zaměřuje na produkty a infrastrukturu, které respektují a chrání soukromí lidí. Tato žaloba souvisí s událostmi, které se odehrály před deseti lety, připomněl podnik a dodal, že tímto problémem v tu dobu zabýval.