Článek
Výzkumníci se zaměřili na uživatele, kteří se bavili hraním známé hry Grand Theft Auto (jedna z velice brutálních aplikací, ve které například autem vraždíte chodce) a legendární Super Mario (plošinová hra).
Studie prokázala, že aplikace, v nichž je třeba dávat velmi dobrý pozor na život svého avatara (avatar - člověk reprezentovaný virtuálním modelem) velice kladně přispívají ke schopnosti rychleji zjišťovat předměty v blízkém okolí.
"Mozek hráče není specializován na vyhledávání předmětů v jeho okolí, pouze je rychlejší," snažil se vysvětlit výsledky studie její autor psycholog Alan Castel.
Anketa |
Přesvědčily vás závěry studie, že hraní počítačových simulací může být určitým přínosem pro mozek? Hlasujte v anketě uvedené pod článkem. |
"Je možné, že hráči dokáží díky rychlejším reflexům zabránit i dopravní nehodě," myslí se Castel. Podle studie jsou totiž rozpoznávací schopnosti hráčů, kteří u akčních počítačových simulací stráví v průměru dvě hodiny denně, rychlejší asi o 100 milisekund než u normální populace.
Cílem je prokázat léčebné účinky her
Hlavní cílem Castelovy studie je prokázat, zda mohou být hry a jejich vliv na vizuální, ale i motorické procesy užitečné při léčení některých mozkových dysfunkcí, které nastanou například po mrtvici, nebo souvisí se ztrátou paměti v důsledku stáří.
"Moje studie ale nesoudí hry podle toho, zda jsou špatné a odsouzeníhodné nebo ne. Myslím si, že pro tyto závěry je potřeba hlubších rozborů," dodal Castel.
Anketa
Grand Theft Auto
GTA stačila v době svého uvedení vzbudit mnoho kontroverzních postojů. Mezi úkoly, kterými jste pověřeni, patří krádeže automobilů, odstraňování nepohodlných osob, ale i třeba roznášení pizzy či vození lidí taxíkem. Možností je doslova nepřeberně. Bez vražd a zlodějny se ale GTA neobejde - závody s policisty jsou na denním pořádku. Grand Theft Auto byla loni oceněna titulem "Hra roku" (Video Game Awards, prosinec 2004). Tržby z jejího prodeje jsou jen na území USA odhadovány na několik miliard dolarů.