Článek
Identifikaci uživatelů, kteří přes výměnné sítě sdíleli nebo nabízeli díla chráněná autorskými právy, požadovala holandská společnost Brein. Ta sdružuje 52 firem, které podnikají v hudebním a filmovém průmyslu.
Brein vyžadoval IP adresy provinilců
Brein vyzval ISP společnosti (poskytovatele internetu) k vydání IP adres viníků, tedy unikátních identifikačních čísel každého počítače, podle nichž lze dohledat jejich vlastníka.
Provideři UPC, Tiscali, Essent, Wanadoo a KPN však žádost Breinu kategoricky odmítli. Argumentovali totiž tím, že jim toto může přikázat pouze soudní dvůr.
Podle úterního soudního rozhodnutí má Brein právo získat od poskytovatelů internetového připojení IP adresy uživatelů, avšak v tomto sporu s pěti ISP společnostmi nebude takováto možnost nařízena, protože se Brein provinil proti pravidlům a tajně nahlížel do soukromých počítačových systémů.
Soudce: V Holandsku chráníme soukromí více než v USA
"Brein požádal o pomoc společnost, která nezákonně nahlížela do složek uložených na počítačích uživatelů výměnných sítí. Neshledali jsme toto správným, protože takováto činnost odporuje holandskému právu, které chrání soukromí uživatele více, než je tomu například v USA, kde je chráněno nedostatečně," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku podle agentury Reuters.
"Jedná se o důležité rozhodnutí, které chrání soukromí internetových uživatelů," přivítal výrok soudu Christiaan Alberdingk Thijm, právník pěti ISP společností. "Soukromé organizace nemohou čmuchat na cizích počítačích a sbírat data," dodal spokojeně.
Soud v Británii rozhodl jinak
Jiná situace nastala v Británii. Tamní soud v březnu rozhodl, že ISP společnosti musí sdělit identitu uživatelů poté, co o ni požádají nahrávací společnosti. Také tyto firmy často monitorují pohyb souborů na internetové síti a zaznamenávají IP adresy provinilců.
"Verdikt znamená zkázu pro všechny jedince, kteří si mysleli, že se jich právo nikdy nedotkne," sdělil v březnu Geoff Taylor, obhájce nahrávací společnosti British Phonographic Industry (BPI).