Článek
Svůj integrovaný obvod si nechal Noyce patentovat v červenci 1959, pár měsíců poté, co první mikročip představil v roce 1958 Kilby.
Jenže zatímco ten Kilbyův byla malá skleněná destička s nedbale přilepeným plátkem germania, Noyce použil levný křemík, což byl důležitý předpoklad pro pozdější masovou výrobu. Právní bitva o patenty mezi nimi nakonec skončila smírem a revoluce v počítačových technologiích mohla vypuknout.
Robert Noyce získal v roce 1953 doktorát z fyziky na Massachusettském technickém institutu. Poté pracoval tři roky jako vývojář u firmy Philco ve Filadelfii, než se připojil k týmu Williama Shockleyho, spoluvynálezce tranzistoru. Od něj po roce odešel a spoluzaložil společnost Fairchild Semiconductor.
Tu opustil v roce 1968 s Gordonem Moorem, aby vytvořili firmu Intel. Právě tento podnik je dnes největším producentem počítačových čipů na světě. Procesory tohoto výrobce nalezneme v klasických počítačích, noteboocích, tabletech, ale například i v některých chytrých telefonech a systémech pro chytré domácnosti.
V Intelu pracoval Noyce až do konce svého života. Zemřel 3. června 1990 ve věku 62 let.